Wolne rodniki – terroryści w ludzkim organizmie

Gdy pierwszy raz słyszy się słowo „wolne rodniki”, można pomyśleć sobie, że chodzi tu o jakąś bardzo radykalną grupę terrorystyczną, która chce całkowicie zburzyć system polityczny. W istocie są to jednak cząsteczki, które mają nieparzystą liczbę elektronów. Mogą one zmieniać informację genetyczną w jądrach komórkowych i powodować powstanie raka. Wolne rodniki wytwarzane są w naszym organizmie na przykład przez dym papierosowy.

Można by teraz spytać, czym są właściwe cząsteczki i elektrony? Cząsteczki to połączenia kilku atomów. Pamiętamy, że z atomów składają się wszystkie substancje znajdujące się na Ziemi. Nawet nasze ciało, ze swoimi komórkami, składa się ostatecznie z tych najmniejszych cegiełek przyrody. Atomy łączą się ze sobą i tworzą większe cząsteczki, do których należą na przykład cząsteczki cukru, białka i węgla.

Elektrony natomiast są składnikami atomu. Poruszają się wokół jądra atomowego. Normalnie każdy atom posiada parzystą liczbę elektronów – występują więc zawsze parami. Wolne rodniki natomiast to atomy lub cząsteczki, mające nieparzystą liczbę elektronów’. Stan ten nie jest jednak pożądany przez przyrodę, dlatego cząsteczki te krążą wszędzie w poszukiwaniu dalszych elektronów, aby przywrócić „stan normalny”.

Może to mieć dramatyczne następstwa, ponieważ wolne rodniki usiłują ukraść elektron innym cząsteczkom lub atomom. Łączą się one przy tym z innymi cząsteczkami lula po prostu odrywają od nich elektron. Okradzione cząsteczki same stają sie wolnymi rodnikami i zaczynają poszukiwania. Powstaje błędne koło. które może zostać przerwane tylko za sprawą określonych substancji, czyli prze- ciwutleniaczy, o których w-krótce będzie mowa.

Czy możecie sobie państw-o wyobrazić jakie spustoszenia mogą spowodować wolne rodniki w ludzkim organizmie? Uszkadzają komórki, które przecież także składają się z atomów i cząsteczek. Jest to przyczyną chorób. Zmieniają nawet naszą informację genetyczną do tego stopnia, że pierwotnie normalne komórki stają się komórkami rakowymi. Mają one jednak swój udział także w powstawaniu innych chorób takich jak stany zapalne, artretyzm, choroby autoimmunologiczne oraz miażdżyca, lub je pogarszają. Proces starzenia się skóry również można częściowo wyjaśnić wolnymi rodnikami powstałymi w wyniku naświetlania promieniami słonecznymi, które szkodzą komórkom skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *