Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

W jaki sposób DHEA wpływa na ciężar ciała?

Już w 1977 roku w Indianapolis Terence T. Yen i jego zespół przeprowadzili doświadczenia na otyłych myszach, którym aplikowano DHEA. Myszy były hodowane specjalnie pod kątem otyłości. Inne myszy, o normalnej wadze ciała, również otrzymywały len hormon. Ponadto w eksperymencie brały również udział zarówno myszy otyłe jak i normalne, które nie dostawały w pożywieniu dawek DI-IEA. W każdym eksperymencie potrzebna jest taka grupa kontrolna, aby móc udokumentować działanie badanej substancji.

I rzeczywiście: myszy leczone DHEA (zarówno te z normalną wagą ciała, jak i myszy z genetyczną skłonnością do otyłości) tyły mniej niż przedstawiciele ich gatunku, którzy nie dostawali tego hormonu. Interesujące w tym eksperymencie jest to, że zjadały tyle samo pokarmu, co myszy z grupy kontrolnej. Nie było więc efektu powstrzymania apetytu.

Yen i jego koledzy postawili więc dalszą hipotezę, tłumaczącą dlaczego DHEA ma wpływ na ciężar dała. Odrzucali pogląd Regelsona. jakoby hormon ten podwyższał zużycie energii. Sądzili natomiast, że DHEA zatrzymuje produkcję kwasów tłuszczowych, magazynowanych przez organizm. Przypuszczali, że DHEA hamuje wydzielanie enzymu GóPDH, który potrzebny jest do produkcji kwasów tłuszczowych. Nie potrafili jecinak udowodnić tego założenia.

Doszli jednak do dalszych interesujących wyników. Gdy myszy przestały otrzymywać w pokarmie codzienne dawki DHEA, zaczęły szybko tyć, podobnie jak ich „koledzy” z grupy kontrolnej. Efekt DHEA jest więc odwracalny. Po eksperymencie myszy zostały zabite i zbadano ich tkanki i organy. Zespół Yena me znalazł żadnych zmian w organi- zmach tych zwierząt. Naukowcy wywnioskowali więc. że leczenie DHEA nie ma skutków ubocznych, chociaż dawki były dość duże.

W swej publikacji uczeni wspomnieli o jeszcze innych eksperymentach z otyłymi myszami. Okazało się, że DHEA nie miał żadnego wpływu na ciężar myszy, które już były grube. Yen i jego współpracownicy przypuszczają, że działanie hormonu zależy również od rasy gryzoni, DHEA pomagałby więc tylko określonym rasom w redukcji nadwagi lub niedopuszczeniu do jej powstania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *