Testosteron, DHEA i prostata

Chociaż nic nie wskazuje na to, że poziom testosteronu zmniejsza się u mężczyzn z wiekiem, wykonano test sprawdzający (jakby terapię hormonalną dla mężczyzn), czy ten męski hormon płciowy może podnieść ich potencję.

Rzeczywiście, okazało się że hormon ten pomógł kilku mężczyznom w pokonaniu słabości potencji. Jeśli jednak testosteron podawany był bezpośrednio, okazywało się, że jądra kurczą się im mniej produkują tego hormonu same z siebie. Poza tym testosteron może przyczynić się do powiększenia prostaty i raka.

Dlaczego jest to istotne w kontekście tej książki? To proste: jak pamiętamy, organizm przekształca część DHEA w testosteron. Być może ma podobne działanie na męski organizm, jak podawanie testosteronu…

W przypadku kuracji DHEA obawa, że skurczone jądra wytworzą mniej testosteronu, jest nieuzasadniona. Przecież organizm przemienia w ten hormon płciowy również DHEA wytwarzany przez nadnercza i nie ma to negatywnego wpływu na produkcję hormonów w jądrach. Podobnie jest przy doustnym zażywaniu DHEA. Dotychczas nie stwierdzono także, aby nadnercza zaprzestawały wytwarzania tego hormonu, gdy dostarczany jest z zewnątrz. Z początku kilku naukowców przypuszczało, że tak musi być, ponieważ większość gruczołów redukuje produkcję swoich substancji, gdy są one sztucznie podawane organizmowi.

A co z prostatą? Czy DI IEA może wy wołać: raka prostaty, gdy zostanie przekształcony w organizmie w testosteron? Ryzyka nie można całkowicie wykluczyć. Wprawdzie widu lekarzy uważa, że to nieprawdopodobne, jednak nic w tej mierze nie wykazano. Mężczyźni z podwyższonym ryzykiem raka prostoty powinni raczej zrezygnować z przyjmowania DHEA.

Na powiększenie gruczołu krokowego, jak bywa nazywana prostata, cierpi na starość większość mężczyzn. Z reguły schorzenie to nie jest groźne, trzeba jednak stosować jakieś środki zaradcze, gdyż nie leczone może spowodować osłabienie pęcherza. Niektórzy naukowcy są zdania, że DHEA może przyczynić się do zmniejszenia się powiększonej prostaty. Nie jest to jednak jeszcze pewne.

Z pewnością konieczne są jeszcze liczne badania, aby dokładnie zbadać szanse i zagrożenia DHEA w leczeniu prostaty. Dlatego w tym przypadku zaleca się ostrożność. Jeśli ktoś ma problemy z prostatą, a mimo to nie chce zrezygnować z kuracji DHEA, musi koniecznie omówić sprawę ze swoim lekarzem. Warto również zbadać osobiste ryzyko raka prostaty. Istnieją specjalne metody umożliwiające takie badanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *