Stres, stres, stres…

Teraz nieco więcej o wpływie długotrwałych obciążeń fizycznych i psychicznych na układ odpornościowy i o najnowszej wiedzy na temat tego, jak DHEA może wspomóc siły obronne organizmu w warunkach długotrwałego stresu. Trzeba nam widzieć, że już nasi przodkowie, ludzie pierwotni, znali stres. Reakcja stresowa ma w zasadzie jeden cel, mianowicie możliwie sprawną mobilizację organizmu. W dawnych czasach służyło to gotowości do walki lub ucieczki. Nie trudno sobie wyobrazić, że reakcja stresowa pojawiająca się w ludzkim ciele była niezbędna do przetrwania, gdy pierwotny człowiek napotyka! nagle głodnego niedźwiedzia. Oznaczało to szybką reakcję. Była ona i dziś jeszcze jest możliwa dzięki określonym hormonom.

W sytuacji stresowej gruczoł nadnercza wydziela do krwi hormon zwany adrenaliną. Jego nazwa jest państwu z pewnością znana, ponieważ często, gdy ktoś jest zdenerwowa- ny, mówi się. że „podniósł mu się poziom adrenaliny”. Adrenalina ma wpływ na wiele różnych reakcji organizmu, z których wszystkie służą jedynie temu. aby organizm w krótkim czasie zmobilizować do maksymalnej sprawności. Adrenalina wpływa na mięśnie płuc. w wyniku czego podnosi się częstotliwość oddechu, przyspiesza bicie serca. źrenice rozszerzaj:} się. Ponadto następuje zwężenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, podnosi się ciśnienie tętnicze krwi. Włosy podnoszą się. dostaje się tzw. „gęsiej skórki”.

Pewna ilość glikogenu zmagazynowanego w wątrobie zostaje przemieniona w glukozę (formę cukru) i wydzielona do krwi, dzięki czemu podnosi się w niej poziom cukru. Służy to dostarczeniu organizmowi wystarczającej energii, potrzebnej do uporania się z sytuacją stresową. Następuje również pobudzenie tkanki tłuszczowej, czego efektem jest wzrost poziomu tłuszczu we krwi, co także dostarcza dodatkowej porcji energii. Poza tym adrenalina na krótki czas hamuje do minimum inne funkcje organizmu. aby podczas sytuacji stresowej nie wydatkowały’ niepotrzebnie energii. Z tego powodu hormon ten spowalnia na przykład działanie jelit. Działanie adrenaliny trwa jednak krótko. W ciągu sześciu do dziesięciu minut produkcja tej substancji zostaje zredukowana. W tym czasie organizm jest już gotowy do dużego ‚wysiłku. na przykład do podjęcia walki lub do ucieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *