Stres – główny wróg DHEA cz. 2

Istnieją nawet ludzie, którzy twierdzą, że mogą pracować efektywnie tylko wtedy, gdy są pod presją wyznaczo- nego terminu lub muszą ciągle biegać ze spotkania na spotkanie, gdyż w przeciwnym razie czują się niepotrzebni. Ci ludzie okłamują się jednak, gdy twierdzą, że lepiej sobie radzą ze stresem lub nawet, że go potrzebują do życia. U nich także słabnie układ odpornościowy i spada poziom DHEA. Jeśli udaje się tym osobom przez pewien czas prowadzić mniej stresujący tryb życia, zauważają, jakie obciążenia musiał znosić wcześniej ich organizm.

Gdy ustaliliśmy już, na jakie sytuacje reagujemy stresem, pora na następny krok. Przyjrzyjmy się dokładnie poszczególnym sytuacjom i zastanówmy się, czy rzeczywiście były tak stresujące, jak je odebraliśmy, Jest to ważne głównie dla osób, które przy najmniejszych trudnościach tracą nerwy.

Na przykład, czy to rzeczywiście takie przykre pójść cło sklepu i zareklamować kupiony towar? Wyobraźmy siebie najgorszą sytuację, kLórn się wtedy może zdarzyć. Co to mogłoby być takiego? Sprzedawca może nie przyjąć reklamacji. Nic gorszego nie może się zdarzyć. A to jest z pewnością żaden powód, by się nadmiernie denerwować i zawczasu bać.

Powtórzmy to ćwiczenie w odniesieniu do wszystkich możliwych sytuacji stresowych, wyobrażając sobie najbardziej nieprzyjemne skutki. Przekonamy się, że w naszym życiu jest bardzo mało sytuacji, które wiążą się z rzeczywistymi problemami. W ten sposób uczymy się stopniowo, jak odbierać trudne sytuacje z mniejszym uszczerbkiem dla zdrowia.

Czy możecie sobie w yobrazic. że nawet szczęście może spowodować stres, a wyjazd na długo oczekiwany urlop, może obciążyć twój organizm? Nie? A jednak to prawda. W Łych sytuacjach organizm Lakże wydziela hormony stresu, które obniżają poziom DHEA.

Powstaje pytanie, jak możemy efektywnie bronić się przed stresem, Istnieje cały szereg metod i technik rela- ksacyjnych. które przyczyniają się do tego. że redukujemy stres lub lepiej go pokonujemy. Warto sięgnąć po książki i poradniki na temat radzenia sobie ze stresem lub przejrzeć oferty różnych kursów. Wybór jest duży i na pewno można znaleźć coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *