Skutek uboczny DHEA

W doświadczeniu tym po raz wtóry potwierdziło się zresztą twierdzenie, że DHEA zapobiega zawałom serca i udarom mózgu. Kobiety, które przez rok codziennie wcierały ten hormon w skórę w postaci kremu, miały niższy poziom cholesterolu we krwi niż przed terapią. Jak pamiętamy, cholesterol przyczynia się do stwardnienia tętnic. Zjawisko to zaś jest z reguły’ etapem wstępnym groźnych dla życia chorób serca.

Kanadyjskie doświadczenie ujawniło jeszcze jeden, pozytywny skutek uboczny DHEA: uczestniczki eksperymentu nie straciły wprawdzie zbędnych kilogramów, ale nastąpił u nich przyrost masy mięśniowej, zmniejszyła się również ilość złogów tłuszczu w organizmie. Dlatego też po leczeniu ich sylwetki stały się bardziej sprężyste. Poza tym z ich wypowiedzi wynikał, że wyraźnie poprawiło im się samopoczucie i witalność, miały więcej siły i energii.

Jedynym skutkiem ubocznym DHEA, stwierdzonym dotychczas u kobiet było lekkie zaczernienie twarzy, które jednak można łatwo wyeliminować. Przy dużych dawkach tego hormonu u niektórych kobiet pojawiały się objawy maskulinizacji, co przejawiało się wyrastaniem włosów na twarzy.

Kilku naukowców obawia się, że DHEA ze względu na to, że przekształca się w estrogeny, podnosi ryzyko zachorowania na raka piersi. Jednakże w kilku doświadczeniach stwierdzono, że kobiety z rakiem piersi często mają niski poziom tego hormonu. Dlatego jest raczej mało prawdopodobne, aby DHEA wywoływał tę właśnie chorobę. Podwyższonego ryzyka tej odmiany raka nie wykryto nawet przy bardzo wysokich dawkach wynoszących 1600 mg dziennie. A dawka ta jest od 64 do 160 razy większa od tej jakiej potrzebujemy, aby poziom DHEA wrócił do.stanu z młodości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *