Skradziony oddech – astma

Być może słyszeliście państwo choć raz świszczący oddech osoby chorej na astmę. W wryniku tej choroby zamykają się rozgałęzienia pęcherzyków w płucach, zwane oskrzelami, dlatego wydychane powietrze z wielkim trudem wydostaje się na zewnątrz. Sprawia to chorym duże cierpienie, gdyż mają poczucie duszenia się, choć ilość powietrza jest wystarczająca.

Astma należy do chorób, które, z niewyjaśnionych przyczyn, w ostatnich latach występują coraz częściej w krajach uprzemysłowionych. Choroba ta, której przebieg może być groźny dla życia, jest jak dotychczas nieuleczalna. Istnieją lekarstwa łagodzące jej objawy, mają one jednak niestety cały szereg skutków ubocznych.

Naukowcy odkryli ostatnio, że chorzy na astmę również mają niższy poziom DHEA niż ich zdrowi rówieśnicy. Oczywiście, może wiązać się to z własnością lekarstw na bazie kortykoidów, którymi astmę można zaleczać. Środki te redukują siły obronne organizmu i wpływają prawdopodobnie także na poziom DHEA. Jednak u chorych, którzy nie poddają się powyższej terapii, poziom hormonu również jest niższy.

Nie jest jednak jeszcze znany związek między tym ciężkim schorzeniem dróg oddechowych, a DHEA. Nie przeprowadzono dotychczas badań, które świadczyłby o korzystnym wpływie hormonu na chorobę. Nie ma więc ciągle dowodów, że DHEA nadaje się na lekarstwo przeciwko astmie. Niektórzy badacze mają jednak nadzieję, że hormon może przynajmniej przyczynić się do zmniejszenia skutków ubocznych lekarstw’ kortykoidowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *