Przewlekły zanik pamięci: choroba Alzheimera

Niszczycielskie skutki choroby Alzheimera są jednym z powodów, dlaczego wielu ludzi tak bardzo boi się starości. Osoby dotknięte ta choroba tracą stopniowo pamięć i nie potrafią odpowiedzieć na najprostsze pytania, na przykład o kolor ich swetra. Poza tym tracą orientację i wymagają opieki. Nawet najbliżsi krewni po pewnym czasie nie rozpoznają już w tych osobach ludzi, którymi kiedyś byli i których kochali. Ponieważ choroba Alzheimera pojawia się głównie w starszym wieku, niektórzy naukowcy przypuszczają, że tu również musi zachodzić związek między obniżającym się poziomem DHEA, a wystąpieniem tej strasznej choroby.

A właściwie jakie zmiany w mózgu powoduje choroba Alzheimera? Nie wiadomo dokładnie jak ona powstaje i co ją wywołuje. Naukowcy maja jednak pewną hipotezę: zbadali mózgi osób zmarłych na tę chorobę i znaleźli niezwykle dużą ilość określonego białka. Te cząsteczki proteiny zlepiają się ze sobą i tworzą skrzepy, podobnie jak komórki i inne substancje w tętnicach. Prawdopodobnie te skrzepy ponoszą winę za to. że obumierają zdrowe koinórki mózgu. Nie wyjaśniono dotychczas dlaczego u niektórych osób powstaje takie nagromadzenie białka w mózgu i czy faktycznie jest to przyczyną tej choroby. Jednak innej teorii na razie nie wymyślono.

Obecnie amerykańscy uczeni pracują nad problemem, czy DHEA korzystnie wpływa na opóźnienie zaniku pamięci przy tej chorobie, a może nawet w pewnym stopniu hamuje ten objaw. Co skłaniało ich do przypuszczenia, że hormon może mieć takie działanie? Kilka doświadczeń na myszach wykazało, że DIIEA zdaje się wzmacniać pamięć. U myszy również sprawność pamięci pogarsza się z wiekiem i nie funkcjonuje tak dobrze jak w młodości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *