Przewlekły zanik pamięci: choroba Alzheimera cz. 2

Świadczą o tym eksperymenty, w których młode i stare zwierzęta umieszczono w labiryncie, z którego musiały znaleźć wyjście. Gdy trafiał}’ w ślepą uliczkę były chwilowo porażane prądem elektrycznym.

Młode mysz szybko nauczyły się którędy mają iść, aby nie narazić się na wstrząs elektryczny. Droga tak bardzo wbiła im się w pamięć, że nawet po kilku dniach przerwy w eksperymencie potrafiły znaleźć dobrą trasę. Pamięć starych myszy natomiast nie funkcjonowała już tak sprawnie. Zwierzęta potrzebowały więcej czasu, aby zorientować się w labiryncie, a po kilku dniach zapominały, w którą stronę iść, aby droga była bezpieczna. Jednak po zaaplikowaniu DHEA, miały one dokładnie tak samo mało trudności z radzeniem sobie w labiryncie, co młode myszy. Poprawiła się nawet pamięć długotrwała i po kilku dniach orientowały się równie dolarze w terenie. A najbardziej zadziwiający w tym był fakt, że polepszenie pamięci nastąpiło już po zażyciu pierwszej dawki.

Kolejne doświadczenie, tym razem na komórkach mózgu myszy, pokazało, że DHEA stymuluje wzrost neu- rytów. Neuryty są to przedłużenia komórek nerwowych, przekazujące impulsy nerwowe. Na końcu neuryt rozgałęzia się, łączy z przedłużeniami sąsiednich komórek nerwowych i nawiązuje z nimi kontakt. Połączenia te są istotne dla komunikacji między komórkami.

Informacja o tym, że DHEA pobudza wzrost neurytów może dziwić, gdyż wiadomo, że komórki nerwowe, w przeciwieństwie do innych komórek organizmu, nie dzielą się po zakończeniu rozwoju embrionalnego w ciele matki. Człowiek przez całe życie musi obejść się z taką ilością komórek nerwowych, jakie otrzymał do dyspozycji na początku swojego istnienia. To prawda, ale w ciągu całego życia mogą powstawać rozgałęzienia na końcach komórek nerwowych. Połączenia te są potrzebne między innymi do uczenia się i zachowywania tej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *