Produkcja DHEA u kobiet i mężczyzn

W przeprowadzonych dotychczas badaniach DHEA miał często zupełnie inny wpływ7 na kobiety niż na mężczyzn, nie wyjaśniono dotychczas przyczyny takiego stanu rzeczy. Być może sprowadza się do różnic w przemianie materii u obu płci. a może przyczyny należy szukać po prostu w7 różnej informacji genetycznej. Ostatecznie kobiety i mężczyźni, pomijając różnicę wyglądu zewnętrznego, różnią się od siebie pod wieloma względami. Na przykład ciało kobiety zawdera w ięcej tłuszczu niż ciało mężczyzny.

W każdym razie organizm mężczy zny w młodości produkuje wdęcej DEIEA niż kobiety. Poza tym ogólny poziom tego hormonu jest u niego o jedną trzecią wyższy. Dotychczas nie wiadomo do czego mężczyznom potrzebne jest tak wysokie stężenie DHEA. Wiadomo natomiast, że mu- sza oni w podeszłym wieku przyjmować większą ilość tego hormonu, aby przywrócić poziom z okresu młodości. Kobiety potrzebują o wiele mniejszych dawek. Interesujący jest fakt, że w bardzo zaawansowanym wieku zacierają się różnice płci pod względem poziomu DHEA. W wieku 70 lat poziom tego hormonu u obu płci jest identyczny.

Oprócz nadnerczy w produkcji DHEA u kobiet biorą udział jajniki a u mężczyzn jądra. Jednakże ilość tego hormonu wytwarzana w jądrach jest większa niż ta, która pochodzi z jajników. W okresie menopauzy kobiety są całkowicie zdane na produkcję DHEA przez nadnercza, dlatego muszą jeszcze bardziej zwracać uwagę na to, aby nie obciążać swego organizmu nadmierną ilością stresów. Jak wiadomo, hormony wydzielane podczas stresu, osłabiają produkcję DHEA.

Jak widać, obie płci różnią się między sobą również pod względem wytwarzania DHEA. Trzeba jednak dokładnie zbadać, jaki wpływ ma ta różnica w ilości tego hormonu i dlaczego, jak się zdaje, kobiety mniej korzystają z jego działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *