Otyłość problemem dla serca i tętnic

Kolejnym czynnikiem wysokiego ryzyka choroby serca jest alkohol. Oczywiście nikt nie wymaga, aby wyrzekali się państwo swej szklanki wina do obiadu. Należy go jednak zażywać z umiarem. Alkohol jest również źródłem wolnych rodników.

Następny problem dla serca i tętnic to otyłość. W starszym wieku konsekwencją otyłości może być cukrzyca i podwyższone ciśnienie krwi. Obydwie choroby poważnie obciążają tętnice i mogą wywoływać zaburzenia serca. Gdy nadwaga jest bardzo duża, trzeba starać się ją zredukować. W następnym rozdziale dowiecie się państwo, co w tej sprawie może zrobić DHEA.

Bardzo ważnym czynnikiem utrzymania jak najdłużej zdrowych naczyń krwionośnych i serca jest oczywiście sposób odżywiania się. Trzeba zwracać uwagę na to, aby wraz z pokarmem nie przyjmować zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, zwartych głownie w produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli w mięsie, serze, mleku i jajkach. Kwasy te przetwarzane są w organizmie przede wszystkim na „zły” tłuszcz LDL, który zatyka tętnice. Spo- żywajmy raczej kwasy nienasycone. Mogą się one przyczynić do usunięcia I.DL z tętnic. Nienasycone kwasy tłuszczowe występują głownie w dobrych olejach roślinnych.

Trzeba również pamięLać o dostarczeniu organizmowi dostatecznej ilości witamin. Witaminy są skutecznymi prze- ciwutleniaczami, które rozbrajają wolne rodniki i uniemożliwiają im atakowanie i uszkadzanie komórek na ściankach tętnic. Najlepszym przeciwuLleniac2em jest witamina C i E. Witamina C występuje w dużych ilościach w owocach cytrusów’ych i zielonych warzywach. Doskonałym jej źródłem jest na przykład zielona papryka. Jeśli trudno państwu zjadać wystarczającą ilość witamin wr pożywieniu, radzimy sięgnąć po tabletki wiLaminowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *