Niebezpieczna otyłość

Jak powszechnie wiadomo, otyłość jest czynnikiem zwiększonego ryzyka powstania chorób serca i układu krążenia. Spotkaliście się państwo już zapewne z ostrzeżeniami lekarzy, aby uważać na wagę ciała, gdy już pojawiają się problemy z sercem. Osoby otyte narażone są także na ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. co z kolei jeszcze bardziej obciąża układ krążenia.

Trzeba więc zmniejszyć nadwagę. Jednak łatwiej jest to powiedzieć niż zrobić. Być może i w tym może nam pomóc DEIEA. Wydaje się, że hormon ten przyczynia się do przyrostu masy mięśniowej. Z doświadczenia wiemy, że z wiekiem przybywa tłuszczu w ciele, masy mięśniowej zaś ubywa. Zwiększenie jej ilości powoduje, że organizm spala więcej energii, co prowadzi do tego, że łatwiej tracimy zbędne kilogramy. I nie tylko. Zwiększenie masy mięśniowej i zwiększona przemiana materii zmniejszają nawet ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia.

Idee i naukowe zabawy myślowe tak długo pozostają dla naukowców „czystą teorią”, dopóki eksperyment nie dostarczy dowodu, a jego powtarzalność przekona, że nie chodzi tu o zwykły przypadek.

Dlatego też uczeni szukali dalszych potwierdzeń teorii, że DHEA potrafi ochronić organizm przed stwardnieniem tętnic i chorobami serca. Badania na ten temat nie ograniczały się na szczęście do testowania ludzkiej tkanki w probówce i doświadczeń na zwierzętach. Niektórzy naukowcy zbadali działanie tego hormonu na ludziach. Usiłowali przy tym znaleźć związek między niskim stężeniem DHEA w ludzkim organizmie, a zapadaniem na choroby serca i układu krążenia. David M. Herrington z Bowman Gray School of Medicine w USA opublikował w 1995 roku interesujące badanie. Sprawdził wartość DHEA u 204 pacjentów którzy między rokiem 1985 a 1988 poddani zostali angiografii naczyń krwionośnych serca. Angiografia to badanie rentgenowskie naczyń krwionośnych, przy którym pacjent przyjmuje środek kontrastowy, dzięki czemu naczynia widoczne są na ekranie. Podczas tego zabiegu można dokładnie sprawdzić stan tętnic. Można na przykład stwierdzić czy i w jakim stopniu naczynia krwionośne zatkane są skrzepam i.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *