Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Niebezpieczna otyłość cz. 2

Wybrano 101 mężczyzn poniżej 50 roku życia i 103 kobiety mające mniej niż 60 lat. Taki przedział wiekowy został wybrany celowo, gdyż u mężczyzn przed pięćdziesiątką i u kobiet przed sześćdziesiątką ryzyko stwardnienia tętnic nie jest jeszcze takie duże jak u osób starszych.

Następnie Herrington porównał wyniki angiografii i wartości poziomu DHEA u osób poddanych badaniu. Stwierdził, że u mężczyzn cierpiących już na miażdżycę naczyń krwionośnych, stężenie tego hormonu było mniejsze niż u tych, którzy nie wykazywali żadnych oznak tej cłioroby. Im więcej naczyń krwionośnych dotkniętych było stwardnieniem tętnic, tym niższy był poziom DHEA.

Zaskoczenie w tym eksperymencie stanowił fakt, ze u kobiet nie stwierdzono jednoznacznego związku pomiędzy wartością DHEA a miażdżycą. Stężenie tego hormonu u kobiet ze zwężonymi naczyniami krwionośnymi prawie nie różniło się od stężenia u kobiet bez oznak tej choroby. , U kobiet ze zmianami w naczyniach poziom DHEA był częściowo wyższy niż u tych, których tętnice były nie zmienione. Z początku naukowcy nie potrafili wyjaśnić tego zjawiska, jednak tym zajmiemy się w innym miejscu.

Jako wynik swych badań Herrington opublikował twierdzenie, że u mężczyzn istnieje ścisły związek pomiędzy niższym poziomem DHEA a powstawaniem stwardnienia tętnic. Przyjął, że niskie stężenie tego hormonu przyspiesza powstawanie miażdżycy względnie, że wysoki poziom DHEA chroni przed zwężaniem się naczyń krwionośnych i zapobiega chorobom serca.

Dr Elizabeth Barrett-Connor z uniwersytetu w San Diego przeprowadziła badanie, w trakcie którego zmierzyła wartość DHEA u 242 mężczyzn w wieku od 50 do 79 lat. W ciągu dwunastu lat obserwowano, czy osoby te umierają i z jakich powodów. Celem pracy było ustalenie, czy mężczyźni, którzy umarli na chorobę serca, posiadali niższy poziom DHEA niż pozostali. Poza tym sprawdzono, czy u osób, które wykazywały jeden z czynników ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, tzn. paliły papierosy, miały nadwagę, wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi. poziom DlIEA był niższy niż u tych, które nie miały żadnego z tych czynników ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *