Myszy i szczepionki przeciwko grypie

Przypomnijmy: z wiekiem komórki typy 13 produkują coraz mniej przeciwciał. Przeciwciała są to białka wytwarzane przez komórki typu B, gdy do organizmu wnikają zarazki chorobotwórcze. Przeciwciała atakują je i – najpro-

Ściej mówiąc – unieszkodliwiają. Jeśli w podeszłym wieku produkcja przeciwciał jest mniejsza lub bardziej opieszała, zarazki mają większe szanse na poczynienie szkód w ludzkim organizmie, czyli na wywołanie choroby.

Niestety, zmniejszona produkcja przeciwciał pociąga za sobą mniejszą skuteczność szczepionek. Zasada działania szczepionki polega na tym. że organizm, który już raz zetknął się z określonym zarazkiem, wytwarza przeciwciała aktywizujące się przy ponownym kontakcie z nim. Zasada ta została odkryta przez brytyjskiego lekarza, który poszukiwał środka na zwalczenie ospy. Stwierdził, że ludzie, którzy zarazili się już innym, niegroźnym rodzajem ospy, na przykład ospą krowią, nie zapadali na niebezpieczną jej odmianę. Przeprowadzał eksperymenty polegające na wstrzykiwaniu ludziom zarazków bezpiecznej ospy. Osoby zaszczepione stawały’ się odporne na „prawdziwe” zarazki tej choroby. Ich organizmy wytworzyły przeciwciała, które uniemożliwiały zachorowanie na ospę. Obecnie w szczepionkach stosuje się z reguły martwe lub osłabione zarazki chorobotwórcze.

Jednak gdy z wiekiem ciaio wytwarza przeciwciała o wiele wolniej i w mniejszej ilości, szczepionki stają się mniej skuteczne. Zarazki chorobotwórcze mogą i tak zaatakować organizm, przełamując, obrazowo mówiąc, pancerz ochronny ciała. Z tego powodu pewien procent starszych osób, mimo profilaktycznych szczepień i tak choruje na grypę. A choroba ta w starszym wieku może spowodować poważne powikłania. Choroby zakaźne, po schorzeniach serca i układu krążenia oraz po raku, są zaliczane do najczęstszych powodów zgonów osób starszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *