Myszy i szczepionki przeciwko grypie cz. 2

Niektórzy naukowcy doszli do wniosku, że zmniejszona produkcja przeciwciał może mieć coś wspólnego z obniżeniem się poziomu DHEA. Być może podawanie tego hormonu mogłoby zwiększyć skuteczność szczepionek? Zespół izraelskich uczonych pod kierunkiem II.D. Danen- berga przeprowadził doświadczenia na myszach. Do swego eksperymentu dobrali myszy w wieku od 12 do 24 miesięcy, a więc w wieku dla myszy już zaawansowanym i zaszczepili je na specjalny rodzaj wirusa grypy. Niektóre spośród nich oprócz szczepionki otrzymały dawkę DHEA. Poddano rówmież szczepieniu kontrolną grupę młodych myszy, aby stwierdzić, jak bardzo różni się działanie szczepionki na myszy młode i stare.

Następnie sprawdzono reakcję układu odpornościowego. Młode myszy po zabiegu szybko wyprodukowały dużą ilość przeciwciał, podobnie jak szesnastomiesięczne myszy, którym podawano DHEA. Natomiast u myszy w wieku 24 miesięcy, którym nie podawano tego hormonu liczba przeciwciał była daleko mniejsza niż u myszy młodych. Myszy w tym samym wieku, które otrzymywały DHEA, wykazywał)” zwiększoną produkcję przeciwciał, jednak trochę mniejszą niż młode.

Po kilku dniach Danenberg wszczepił myszom wirusa grypy. Następnie zbadał płuca myszy w poszukiwaniu Śladów wirusa. Podczas gdy u młodych myszy znaleziono niewielkie efekty jego działania, płuca starych myszy, które nie były leczone DHEA, pomimo szczepionki były mocno zainfekowane. Natomiast w płucach gryzoni leczonych tym hormonem nie wykazano żadnych śladów aktywności wirusa. Wniosek z eksperymentu: DHEA u starych myszy bardzo wyraźnie poprawia skuteczność szczepionki przeciwko grypie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *