Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Miłosna rozkosz i cierpienie

W seksie głćrwną rolę odgrywają hormony. W okresie dojrzewania estrogeny, hormony płciowe sprawiają, że dziewczynkom zaczynają rosnąć piersi. Hormon ten przyczynia się także do zmiany zapachu ciała i powiększenia się warg sromowych. Kobiety produkują także pewną ilość męskich hormonów? płciowych, zwanych ogólnie andro- genami. Są one odpowiedzialne głownie za porost włosów pod pachami i w okolicach narządów? płciowych.

U chłopców hormony te powodują rozrost jąder i prącia. Ich wzmożonej produkcji towarzyszy rozwój popędu płciowego. Wprawdzie mrwet małe dzieci mogą mieć uczucia seksualne, ale prawdziwy rozw’ój libido następuje w okresie dojrzewania. Większość kobiecych hormonów płciowych wytwarzana jest w jajnikach, męskich zaś w jądrach. Niewielka ich ilość powstaje jednak również w nadnerczach.

Czy wadzicie już państwo związek? Oczywiście: DHEA produkowany przez nadnercza przekształcany jest w dużej mierze w estrogeny i androgeny. Po klimakterium , gdy jajniki przestają spełniać swoją funkcję, jedynym źródłem estrogenów w organizmie kobiety jest DHEA. Organizm kobiety przekształca jednak także pewną ilość tego hormonu w męski hormon płciowy (testosteron).

U mężczyzn sprawa wygląda nieco inaczej. Jądra produkują androgeny przez całe życie, wśród nich testosteron, który odpowiada za występowanie popędu płciowego. Nie ma więc czegoś takiego jak męskie klimakterium, jeśli nawet niekiedy spotyka się takie informacje. Oczywiście, u mężczyzn również część hormonów płciowych pochodzi z przemiany DHEA. Dlaczego u kobiet i mężczyzn z wiekiem zaczyna słabnąć popęd płciowy? Uczeni przypuszczają, że ma to ścisły związek z poziomem DHEA. Jeśli jego produkcja jest niewielka, nie może być on również w odpowiednich ilościach przekształcony w hormony płciowe. Ochota na seks zmniejsza się prawdopodobnie ze zmniejszeniem się stężenia tego hormonu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *