Miażdżyca – podstępna choroba

Choroby serca zagraża ja głównie mężczyznom po czterdziestym roku życia. Natomiast kobiety clo klimakterium są przed nimi chronione – prawdopodobnie dzięki hormonom seksualnym tzw. estrogenom, bo okresie przekwitn- nia, kiedy produkcja estrogenów w kobiecym ciele spada do minimum, kobiety w równym stopniu jak mężczyźni stają się podatne na te choroby. Tak samo często jak mężczyźni cierpią na te schorzenia i równie często umierają.

Główną przyczyną chorób serca i układu krążenia jest arterioskleroza. Gdyby udało się uniknąć stwardnienia tętnic, zawały serca i inne choroby z tym związane występowałyby o wiele rzadziej niż obecnie.

Jak powstaje arlerioskicroza? Do dziś nie wyjaśniono dokładnie tego problemu. Lekarze są w każdym razie pewni, że istnieje kilka czynników ryzyka, które z dużym prawdopodobieństwem wywołują miażdżycę. Zalicza się do nich nadwagę, palenie papierosów, zbyL mało ruchu i niezdrowy sposób odżywiania się. to znaczy ubogi w witaminy, z nadmiarem tłuszczu.

Istotną rolę w powstawaniu miażdżycy odgrywa chle- steroi. Jest to rodzaj tłuszczu produkowanego przez wątrobę. Wątroba przemienia tłuszcze z pokarmów na cholesterol, a następnie wydziela określoną jego część do krwi. Do czego organizm potrzebuje tej substancji? To proste: przekształca ją w różne hormony sterydowe, czyli w estrogeny, testosteron, kortyzon, a także w DHEA. Cholestrol jest Lak- że niezbędny do budowy komórek, ponieważ ich osłonka, błona komórkowa, w dużej części składa się z lego tłuszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *