Materiał napędowy ciała

DHEA jest substancją wytwarzana przez nadnercze, mózg, lecz także przez skórę. Niestety produkcja tego hormonu przez całe życie organizmu nie jest stała. Wręcz przeciwnie: od około 25 roku życia stężenie DHEA w ciele stopniowo obniża się. Stąd przyjmuje się. mówiąc w uproszczeniu, że stopniowe obniżanie się poziomu DHEA prowadzi w końcu tio śmierci. Porównując organizm do samochodu można by powiedzieć, że silnik przestaje pracować, bo bak jest pusty. Idąc dalej za tym rozumowaniem można przypuszczać, że przyjmowanie DHEA może być pomocne w opóźnianiu procesu starzenia się i Śmierci. Nie łudźmy się jednak: nieśmiertelność ciągle jeszcze istnieje tylko w bajkach. Biologiczna granica życia ludzkiego wynosząca około 120 lat nie może być raczej przekroczona, nawet z pomocą DHEA.

Wyniki badań, które zostaną bliżej opisane w następnych rozdziałach, wykazują, że DIIEA może sprawić, że proces starzenia się będzie przyjemniejszy i mniej dokuczliwy. Obecnie wiele starszych osób cierpi na Lakie choroby jak rak, artretyzm, osteoporozę, chorobę Alzheimera. Główną przyczyną zgonów w USA i w Niemczech są schorzenia układu krążenia. Ponieważ choroby te występują zwłaszcza w podeszłym wieku, naukowcy przypuszczają, że istnieje ścisły związek między ich powstawaniem a obniżeniem się poziomu DHEA. Ocenia się, że prawdopodobnie zanikanie tego hormonu w organizmie jest nawet, obok innych czynników-, przyczyną tych chorób. A więc podawanie DHEA mogłoby zapobiec powstawaniu tych chorób.

Ten nadzwyczajny hormon znajduje także zastosowanie przypadku chorób, w których system obronny atakuje komórki własnego organizmu, np. choroby autoim- munologicznej liszaja rumieniowatego (lupus erythemato- des). Przypisuje się mu między innymi właściwość wzmacniania systemu obronnego, słabnącego z wiekiem. Zastosowanie DHEA w walce z AIDS, nieuleczalną jeszcze chorobą systemu immunologicznego, wykazuje pozytywny wpływ na stan pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *