Mała ilość znaków:

Kto długo żyje a pragnie zachować młodzieńczy wygląd i dobre zdrowie

„Przecież każdy chce żyć długo, ale nikt nie chce być stary”. To zdanie Jonathana Swifta, autora słynnej powieści o „Podróżach Gulliwera”, zachowuje do dziś swą aktualność. Marzenie o wiecznej młodości jest przypuszczalnie tak stare jak ludzkość. Poszukiwanie studni młodości, w której wystarczy się tylko zanurzyć, aby wyjść z niej odmłodzonym, przez stulecia było tematem literatury i sztuki. W średniowieczu alchemicy daremnie próbowali spreparować napój dający nieśmiertelność i młodość. Nikłe efekty w poszukiwaniu niezawodnego środka przedłużania życia mają także współcześni alchemicy czyli koncerny farmaceutyczne.

Kto długo żyje a pragnie zachować młodzieńczy wygląd i dobre zdrowie, musi znieść wiele trudów. Począwszy od intensywnych treningów, poprzez przyjmowanie podejrzanych środków obiecujących zniknięcie zmarszczek i kilogramów oraz ciągłą potencję, aż po operacje plastyczne, w wyniku których twarz zostaje zeszpecona i przypomina maskę. Za pomocą tych i innych metod wiele osób usiłuje przeciwstawiać się starości. A jednak, pomimo ogromnych wysiłków7, tylko nielicznym udaje się do pewnego wieku zachować zdrowie, nie mówiąc już o sprawności fizycznej.

Z wiekiem zwykle zaczynają się mnożyć choroby, wysokie ciśnienie prowadzi do zaburzeń układu krążenia, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia raka, a pamięć stopniowo zanika. Waga ciała się zwiększa, a zdolność wytrzymywania fizycznych obciążeń słabnie. Układ immunologiczny również nie działa już niezawodnie. Nawet niewinne przeziębienia w7 pewnym wieku w7yłączają chorych z zajęć życia codziennego na wiele dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *