Lśniące oczy

Lśniące oczy świadczą o tym, że produkują wystarczającą ilość płynów łzowych. Jeśli tak nie jest oczy są zaczerwienione, bardzo pieką i swędzą. Na suchość oczu cierpią zwłaszcza osoby używające szkieł kontaktowych. Czasem jest to tak przykra dolegliwość, że uniemożliwia to noszenie tych szkieł.

Jak dochodzi do tego, że z wiekiem ludzie coraz częściej cierpią z powodu suchości oczu? Ponieważ zjawisko to występuje głównie u kobiet w czasie i po menopauzie, przypuszcza się, że ważną rolę odgrywa tu nagły niedobór żeńskiego hormonu płciowego. Oczywiście dolegliwość ta może być spowodowana także czynnikami zewnętrznymi takimi jak: wysuszające urządzenia klimatyzacyjne, dym papierosowy, praca przy komputerze. Naukowcy stwierdzili na podstawie badań, że człowiek pracując przed ekranem dużo rzadziej mruga powiekami, oczy są nie tak często zwilżane płynem łzowym i bardziej wysychają.

Opracowano więc krople do oczu zawierające DHEA, aby stwierdzić czy super hormon może przywrócić blask w oczach starszych ludzi. Oczywiście, nie od razu testowano te krople na ludziach. Byłoby to zbyt niebezpieczne. Tym razem pierwszymi zwierzętami doświadczalnymi były psy. Okazało się, ze problem z suchością oczu zniknął. DHEA pobudzał nawet produkcję płynu łzowego. To samo działanie hormonu na oczy potwierdziło się w odniesieniu do człowieka. Nasuwa się teraz pytanie, czy koniecznie trzeba przyjmować DHEA w kropelkach? W końcu w handlu dostępne są przeróżne krople do oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *