Komórki typu T kolejną formą limfocytów

Mechanizm ten wykorzystano do wytwarzania szczepionek. Wszczepia się do organizmu małą ilość osłabionych lub martwych wirusów’, aby układ obronny był w stanie uporać się z nimi i wytworzyć odpowiednie przeciwciała. Jednakże produkowanie ich za pierwszym razem trwa dość długo. Komórki typu B potrzebują około dwóch dni, aby zareagować na nowy zarazek. Z wiekiem stają się niestety bardziej opieszale. Wytwarzają mniej przeciwciał niż w młodości, dlatego niektóre choroby mają w podeszłym wieku cięższy przebieg.

Kolejną formą limfocytów są komórki typu T. Nazwa ich wywodzi się stąd, że po swoim powstaniu wędrują do grasicy. Dotychczas nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Istnieją różne rodzaje komórek typu T. Pierwsze z nich to te, które rozpoznają różnicę między wrogimi komórkami a własną tkanką organizmu. Jest to konieczne, aby własne komórki organizmu nie zostały zaatakowane przez układ odpornościowy. Jeśli z jakiś powodów komórki te nie zadziałają, dochodzi do powstania chorób aiitoimmunologicznych, w których inne komórki obronne atakują własną tkankę,

Wśród komórek typu T wyróżniamy ponadto komórki K (killer – zabójca) i pomocnicze. Komórki K wczepiają się w niepożądane zarazki i eliminują je. Komórki pomocnicze typu T przyczyniają się natomiast do podwyższenia liczby komórek K, co gwarantuje wyniszczenie wszystkich najeźdźców. Nie wszystkie komórki K wprowadzane są do ’walki. Niektóre są zachowane i praktycznie trzymają wartę na wypadek, gdyby te same zarazki chorobotwórcze pojawiły się powtórnie.

Obok komórek typu T i B istnieją jeszcze inne, które również mają swój udział w obronie immunologicznej. Makrołagi na przykład są żarłokami wcśród komórek obronnych, ponieważ pałaszują resztki zniszczonych zarazków sprzątają więc po innych komórkach. Poza tym są „pierwszą linią” obrony. Na clhigo zanim limfocyty wytworzą swoje przeciwciała, zabijają intruzów-’ oraz wskazują antygeny (tzn. całe mikroorganizmy lub ich części) limfocytom, aby mogły one wyprodukować odpowiednie przeciwciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *