Jakie nieprzyjemne objawy towarzyszące poznano dotychczas?

U niektórych kobiet przyjmujących DHEA pojawił się zarost na twarzy. Tłumaczy się to wzrostem poziomu testosteronu w organizmie kobiety. Pamiętamy, że DHEA przekształca się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn w żeńskie i męskie hormony płciowe (estrogeny i testosteron). Objaw w postaci zarostu cofa się natychmiast po zaprzestaniu przyjmowania DHEA.

U kobiet które cierpią na autoimnuinologiczną chorobę o nazwie liszaj rumieniowaty, jako jedyny skutek uboczny odnotowano pojawienie się zaczerwienienia twarzy. Jednak objaw ten w porównaniu ze skutkami ubocznymi innych lekarstw, które trzeba brać przy tej chorobie, wydaje się zupełnie nieistotny. Poza tym DHEA tak bardzo pomaga zwalczyć schorzenie, że kobiety decydują się kurację, zwłaszcza że można sobie z tym łatwo poradzić za pomocą kremu leczniczego.

W innych badaniach stwierdzono, że u uczestników wystąpi! lekki trądzik. Mamy tu do czynienia z tym Samym mechanizmem, który powoduje, że skórka po terapii DHEA jest mniej sucha i gtadka. Intensywniej pracują gruczoły łojowe. Dlatego u osób, które już wcześniej miały tłustą cerę, czasem pojawiają się wypryski.

Generalnie, naukowcy radzą trzymać się jednej zasady: w chwili pojawienia się jakichkolwiek objawów ubocznych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i zastanowić się nad przerwaniem kuracji. W żadnym wypadku nie można zignorować tego faktu i kontynuować przyjmowanie DHEA.

Podczas gdy niektóre osoby stwierdzają, że po przyjęciu tego hormonu lepiej śpią, inne przeciwnie: skarżą się na bezsenność. Jedni zawdzięczają DHEA nową, nieprze- czuwalną dotąd energię, inni cierpią z kolei z powodu nietypowego dla nich zmęczenia. Z tych pojedynczych przypadków nie można wysnuwać żadnych, wiążących wniosków.

Wszystkie wspomniane skutki uboczne występują jednak tylko przy dużych dawkach DHEA i są, zdaniem naukowców, raczej nieprawdopodobne przy dawce niskiej (około 25 mg dziennie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *