Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Jaką rolę odgrywa DHEA? – kontynuacja

Rak powstaje dlatego, że określone komórki układu odpornościowego z wiekiem osłabiają swą aktywność i skłonne są do niezauważenia zwyrodniałych komórek organizmu. We wspomnianym już badaniu zespołu dr Yena dziewięciu starszych mężczyzn przez 20 miesięcy przyjmowało po 50 mg DHEA dziennie. Dawka ta podnosiła liczbę komórek obronnych, które wynajdują i eliminują zwyrodniałe komórki. Oznacza to, że DHEA wspomaga osłabiony z wiekiem układ obronny organizmu w walce rakiem. Jednak ostrożnie! Jedno jedyne badanie, przeprowadzone na tak małej grupie uczestników, nie może sobie rościć pretensji do ogólnego obowiązywania.

Inni naukowcy, wśród nich Amerykanin Arthur G. Schwartz, przypuszczają, że DHEA hamuje aktywność enzymów, które uaktywniają pozostające w spoczynku komórki rakowe. Do enzymów tych należy wymieniony już GÓPDH i inny o nazwie NADPH, którego produkcję pobudza G6PDH. Jeśli w organizmie jest duża ilość tych enzymów, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia raka.

Enzym NADPH odgrywa jeszcze jedną rolę w powstawaniu tej choroby. Podczas utleniania (zamiany substancji pokarmowych w energię) przyczynia się do powstawania wolnych rodników. Skoro DHEA hamuje produkcję enzymu NADPH, ogranicza tym samym tworzenie się wolnych rodników, co prowadzi do tego, że mniej komórek wyrodnieje. W przeciwieństwie do przeciwutleniaczy takich jak witamina C i E, które włączają w siebie wolne rodniki, DHEA może z góry przeszkodzie w ich powstawaniu. Jednakże działanie to musi być jeszcze potwierdzone badaniami przeprowadzanymi na ludziach. Dotychczas większość badań, które miały sprawdzić działanie DHEA na raka, przeprowadzane były na myszach i szczurach. Przyniosły one potwierdzenie korzystnego działania tego hormonu w walce z rakiem. Jednak nie da się tak prosto przenieść tych wyników na łudzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *