Jak właściwie powstaje rak?

Nasz organizm codziennie narażony jest. na działanie szkodliwych substancji. Wdychamy dym papierosowy, nawet jeśli sami nie palimy, pijemy alkohol, wychodzimy na słońce, promienie ultrafioletowe szkodzą naszej skórze. Spożywamy produkty, które zawierają metale ciężkie i chemikalia, w czasie pracy mamy kontakt z trującymi materiałami, a poza tymi wystawiamy się na szkodliwe naświetlania na przykład rentgenowskie.

Wszystkie te substancje mają eoś wspólnego – mogą uszkadzać komórki i powodować zmiany w jądrze komórkowym, co jest bardzo niebezpieczne, ponieważ w jądrze tkwią informacje genetyczne. Zmiany zachodzące w nich mogą rozpocząć proces nie kontrolowanego podziału komórek.

Pomijając niektóre wyjątki, wszystkie komórki naszego ciała rozmnażają się przez podział – nowe powstają, stare obumierają – jednak jest to proces stopniowy. Natomiast zmienione komórki dzielą się szybko i w ten sposób nowo powstające komórki otrzymują fałszywą informację genetyczną. Stopniowo powstaje więc „grudka” zmienionych komórek – guz nowotworowy. Z początku guz nie jest zbyt duży, ale wkrótce zaczyna rosnąć. W przeciwieństwie do łagodnego guza, guz złośliwy wciska się w zdrową tkankę i uszkadza ją.

Jeśli guz nie zostanie odkryty we wczesnym stadium i usunięty, komórki rakowe mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Niektóre złośliwe komórki oddzielają się od „guza macierzystego” i z limfą lub krwią traliają do innych miejsc w ciele. Tam umiejscawiają się i tworzą kolejne guzy, tzw. przerzuty. Stopniowo organizm jest nieomal „pożerany”. Komórki rakowe rozprzestrzeniają się coraz bardziej niszcząc niezbędne dla żyda narządy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *