Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Jak inaczej można ochronić własne serce?

Niezależnie od tego, czy przyjmujemy DHEA, czy też nie, możemy bardzo dużo zrobić, aby zapobiec miażdżycy i związanym z nią chorobom serca. Wiele z tych wskazówek zapewne jest już wam znanych, niektóre z nich mogą być jednak nowe.

Decyzja o dodatkowym przyjmowaniu DHEA należy oczywiście do państwa i waszego lekarza. Jednak kobietom, które pragną podjąć kurację tym hormonem tylko po to, aby uchronić się przed chorobami serca, odradzamy taką decyzję, ponieważ dotychczas przypuszcza się, że w tym przypadku DHEA nie jest zbyt przydatny. Jeśli kobieta jest w okresie przekwńania lub po nim, powinna raczej rozważyć leczenie estrogenami. Taka terapia hormonalna oprócz tego, że łagodzi typowe dolegliwości kti- makterium, takie jak uderzenia gorąca, chroni również serce. Z różnych badań wiadomo obecnie, że wysoki poziom estrogenów’ w organizmie kobiety przed okresem przekwitania efekty wnie chroni przed różnymi chorobami, w tym przed schorzeniami układu krążenia. Doradzamy rozmowę z ginekologiem o różnych iormach terapii hormonalnej i wspólny’ wybór najodpowiedniejszej z nich dla danego przypadku.

Po tym wszystkim, co przeczytali państwo w naszej książce. wiecie już właściwie, co jest niekorzystne dla waszych naczyń krwionośnych i serca. Jednym z najgroźniejszych czynników ryzyka jest palenie papierosów. Nawet jeśli sądzicie, że nigdy nie będziecie w stanie rzucić palenia, radzimy spróbować choćby raz! Nie macie pojęcia, jak bardzo zredukujecie tym samym ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Substancje zawarte w dymie papierosowym wytwarzają w ludzkim organizmie dużą ilość wolnych rodników. Cząsteczki te przyczyniają się prawdopodobnie do powstawania ranek na ściankach tętnic, w których następnie tworzą się skrzepy, zatykające naczynia krwionośne. Poza tym już samo palenie zwęża światło naczyń. Jest to również powód, dla którego palacze mają często zimne dłonie i stopy: następuje zaburzenie ukrwienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *