Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Jak DHEA wpływa na samopoczucie psychiczne i fizyczne

Filmy, reklama i seriale telewizyjne podkreślają najczęściej cudowny wizerunek starości. Widzimy wiec krzepkiego emeryta, który z różą w zębach tańczy z wnuczkiem tango, siedemdziesięciolatka ćwiczącego w siłowni tak sprawnie, że mógłby zadziwić niejednego trzydziestolatka i żwawą babcie, do której wnuczkowie przychodzą z problemami, gdy rodzice nie potrafią im pomóc. W kultowym filmie „Harold i Maude” osiemdziesięciolatka pokazuje swemu o około 60 lat młodszemu kochankowi, jak piękne może być życie.

Jakkolwiek byłoby godne pochwały, że w ostatnich latach w środkach masowego przekazu poświęcono starości nieco więcej uwagi niż dawniej, gdy rozglądamy się w naszym otoczeniu, widzimy zupełnie inny obraz tego wieku. Większość ludzi tuż przed emeryturą sprawia wrażenie przepracowanych i zmęczonych. Niewielu z nich ma energię robić coś innego, niż usadowić się przed telewizorem. Wiele starszych osób cierpi z powodu poczucia osamotnienia i przytłaczającego uczucia, ze nie są już potrzebni.

Być może sarni państwo stwierdzili, że możecie znosić dużo mniej obciążeń niż w młodości, że często czujecie się przepracowani i nie macie już siły na kontynuację pracy. Być może częściej niż dawniej czujecie się przygnębieni, wypaleni, zmęczeni i samotni. Niewykluczone, że macie obniżony poziom DHEA.

Zastanawiające, że z wiekiem, gdy w nadnerczach spada produkcja tego hormonu, zmniejsza się także ilość energii. Czyżby niska wartość stężenia DHEA było powodem osłabienia sił fizycznych? Tak, niektórzy naukowcy sądzą, ze niedobór hormonu ponosi winę za to, że na starość stajemy się coraz hardziej zmęczeni, słabi, mamy skłonność do depresji. Z wiekiem jesteśmy też coraz bardziej podatni na stres, a skutki tego redukuje przecież DHEA.

Oczywiście, naukowcy maja już gotowe rozwiązanie: każdy człowiek po czterdziestce, który czuje się zmęczony, wyczerpany luli przygnębiony, powinien zmierzyć sobie poziom DHEA. W przypadku niskiego poziomu hormonu powinien codziennie zażywać go w małych dawkach, aby stężenie w organizmie wróciło do optymalnego stanu z młodości. Uważają, że DHEA, pomaga szybko odzyskać siły, a nawet poprawie nastrój w stanach depresji. Rzeczywiście, niektóre badania naukowe potwierdzają, że za sprawą DHEA można poczuć się młodszym i mniej znużonym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *