Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Eksperyment Yena

Stwierdzono również, że stres negatywnie wpływa na grasicę. Przypomnijmy sobie: grasica jest to gruczoł, do którego wędrują komórki typu T. zanim [trzejnut swoj| funkcję obrony przed infekcjami. W badaniach ze zwierzętami stwierdzono, że grasica myszy, które poddane zostały’ długotrwałemu stresowi, zmieniła się tak bardzo, że nie mogła już spełniać swych funkcji. Negatywny stres wpływa więc nie tylko na produkcję przeciwciał, lecz także na działanie komórek typu T. Jeśli jednak przed wystawieniem na długotrwały stres podamy myszom DIIEA, nie pojawią się żadne zmiany w grasicy, a komórki typu T mogą bez problemu wykonywać swoje zadania. Ale już raz uszkodzonej grasicy nie da się odnowie nawet za pomocą tego hormonu.

Gdyby wyniki te można było potwierdzić na ludziach, co przyjmuje większość naukowców, mielibyśmy w ręku skuteczną broń. wprawdzie nie na stres, lecz na jego skutki dla układu odpornościowego. W każdym razie naukowcy są zgodni co do tego, że DI IEA jest w stanie tylko zapobiegać szkodom w funkcjonowaniu tego układu, nie może jednak go leczyć. Wide osób. które przyjmują już regularnie DHEA stwierdza, że o wiele rzadziej przydarzają się im infekcje, zwłaszcza przeziębienia. Nie ma jednak do tej pory zadawalających danych, które potwierdzałyby z całą pewnością opisane działanie.

Natomiast w eksperymencie Yena stwierdzono, że DHEA zwiększa aktywność naturalnych komórek K. Komórki te to patrol, który przeszukuje ciało w7 poszukiwaniu zwyrodniałych komórek i eliminuje je. Można teraz spytać: a co to ma wspólnego ze stresem? 1 ten związek można bardzo łatwo wyjaśnić. Długotrwałe obciążenie sprawia, że naturalne komórki NK pracują mniej efektywnie. Patrol antyrakowy nie spełnia swych zadań należycie. Dlatego łatwo może przeoczyć rakowate zwyrodnienia, które mogą się wtedy bez przeszkód rozmnażać. Powstaje guz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *