Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Długie życie z dodatkiem DHEA?

Jakie wnioski wyciągnęlibyście państwo z faktu, że poziom DHEA obniża się wraz z wiekiem? Czy nie sądzilibyście, że dodatkowa dawka tego hormonu mogłaby opóźnić proces starzenia się? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco, to nie jesteście w tym sądzie odosobnieni. Naukowiec William Regeison, a także inni uczeni są przekonani, że posiłkując się DHEA można hędzie przedłużyć życie do biologicznie najwyższego wieku, czyli do około 120 roku życia.

Aby sprawdzić efekt przedłużania życia, różni badacze przeprowadzali doświadczenia na myszach. Wiadomo było, że gryzonie, które otrzymują tylko tyle pokarmu, aby przeżyć, żyją dłużej niż dobrze odżywieni przedstawiciele ich gatunku. Czy możliwe jest w takim razie, aby DHEA przedłużył długość życia myszy, którym dostarcza się wystarczającej ilości pożywienia? Rzeczywiście: myszy, które otrzymywały dzienną dawkę DHEA. były starsze niż grupa obywająca się bez niej.

Z wyników tych doświadczeń kilku naukowców wyciąga wnioski, że podawanie DHEA mogłoby wywołać ten sam efekt u ludzi. Trzeba tylko przywrócić wartość stężenia tego hormonu do poziomu jaki był w wieku lat dwudziestu. Niektórzy naukowcy przypuszczają, że DHEA przedłuża życie, ponieważ wzmacnia układ odpornościowy i w ten sposób zapobiega chorobom, inni sądzą, iż hormon ten sygnalizuje komórkom, że znajdują się w młodym organizmie i – mówiąc przesadnie – muszą odpowiednio do tego pracować. Hormon ten mógłby więc przestawić „zegar życia” na młodszy wiek. Żeby nie było jednak nieporozumień: przyjmowanie DHEA nie sprawi, że ciało będzie dokładnie tak sprawne jak w młodości, lecz wyjaśnia tylko komórkom, że jeszcze nie czas ograniczać funkcjonowania. Organizm jest jeszcze potrzebny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *