Długie życie z dodatkiem DHEA? cz. 2

Niektórzy naukowcy, mimo imponujących wyników eksperymentów na gryzoniach, są sceptyczni co do tego. czy DHEA może przedłużać życie również ludziom. Nie można po prostu przenosić na ludzi wyników badań przeprowadzonych na zwierzętach doświadczalnych. Ostatecznie organizm gryzoni jest tak zasadniczo różny od organizmu człowieka, że działanie DHEA u myszy wcale nie dopuszcza jeszcze konkluzji na temat możliwego efektu u ludzi. Wszystkie przeprowadzone dotychczas badania na ludziach obejmowały zbyt krótki okres czasu, aby można już było powiedzieć, że DHEA przedłuża nasze życie. Ponadto nie ma jeszcze możliwości ustalenia dokładnej dawki, przy której hormon ten działałby najskuteczniej.

Trudno jest również zbić argumenl, że w organizmie są jeszcze inne substancje, których produkcja z wiekiem spada lub częściowo ustaje. Substancje te także mogłyby przyczyniać się do procesu starzenia się i umierania. Chodzi tu głównie o estrogeny (żeński hormon seksualny) i melatonina – hormon produkowany przez szyszynkę. Gdy po okresie klimakterium jajniki przestają wytwarzać estrogeny, w organizmie kobiety powstają tylko takie estrogeny, które są wynikiem przemiany DHEA. Skutki nagłego niedoboru estrogenów są nieprzewidywalne: rośnie ryzyko nagłego zawały serca i osteoporozy.

Wszystko to przemawiałoby za teorią głoszącą, że niski poziom DHEA jest przyczyną starzenia się. Zastanawia jednak fakt, że daje się ona zastosować jedynie cfo kobiet. Nie wyjaśnia to jeszcze, dlaczego mężczyźni się starzeją, skoro poziom testosteronu nie spada tak drastycznie jak estrogenów. Poza tym żeński hormon seksualny ma bardzo ściśle określone zadanie, mianowicie troskę o rozmnażanie się gatunku ludzkiego. Natomiast zadanie DHEA nie jest jeszcze całkiem jasne, dopiero stopniowo jest odkrywane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *