DHEA zapobiega stwardnieniu tętnic?

Gdy taki skrzep już raz powstanie, stopniowo przyczepiają się do niego dalsze komórki i substancje, które nie mogą swobodnie przepływać. Nazywa się to stwardnieniem tętnic albo arteriosklerozą.

Zdarza się także, że część zatoru odpada, płynie z krwią przez tętnice i istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdzieś może utknąć. Dochodzi wtedy do zatkania naczynia krwionośnego. Otaczająca go tkanka nie jest wtedy wystarczająco tikrwiona i zaopatrzona w tlen. Jeśli zatkana zostaje tętnica prowadząca do serca następuje zawal.

Jak DHEA może zahamować ten proce?? Niektórzy badacze przypuszczają, że DHEA zapobiega stwardnieniu tętnic, ponieważ hamuje iworzenie enzymu, który uruchamia powstawanie wolnych rodników. W ten sposób zatrzymane zostaje wytwarzanie wolnych rodników, a na ściankach tętnic nie robią się ranie i i nie uruchamia się tym samym proces stwardnienia tęmic.

Inni naukowcy wychodzą z założenia, ż.e DHEA obniża ogólny poziom cholesterolu we krwi, ponieważ skłania wątrobę do zwiększonego magazynowania tego tłuszczu i co za tym idzie mniej go oddaje do krwi. Działanie to mogłoby przeszkodzić w powstawaniu wielu skrzepów.

Niektóre badania dowodzą, że DHEA obniża ilość LDL, „złego” tłuszczu, we krwi. Takie działanie również przyczyniałoby się do rzadszego pojawiania się stwardnienia tętnic i chorób układu krążenia. W ramach badania, podczas którego podawano uczestnikom dużą ilość DHEA (1600 mg dziennie), po czterech lygodniach stwierdzono zmniejszenie się poziomu całego cholesterolu we krwi o ó/ii, z czego większość stanowił EDI Ten sam efekt uzyskano w innym badaniu, gdzie podawano DIIEA małpom. U nich także spadł poziom cholesterolu, przy czym ilość LDL tu również bardziej się zmniejszała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *