DHEA w USA

Jednym z powodów’, dla których kilku naukowców zdecydowało się zaprezentować swe wyniki szerokiej opinii publicznej, była potrzeba zdobycia dużych Środków finansowych. Mieli nadzieję, że społeczeństwo wywrze silniejszy nacisk na osoby sprawujące w rządzie odpowiednie funkcje, aby znalazły się fundusze na dalsze badania. Udowodnienie, że DHEA rzeczywiście daje te wszystkie dobrodziejstwa. które się mu przypisuje, wymaga jeszcze wielu doświadczeń.

Niestety projekty badawcze trwają bardzo długo. Nawet jeśli już podjęto badania, mogą minąć lata, zanim po pierwsze zostaną skończone, a po drugie zinterpretowane. Wiele osób nie ma już jednak czasu na czekanie. Oto powód, dla którego w USA już teraz bardzo duża grupa ludzi sięga po DHEA. chociaż substancja ta nie jest w pełni zbadana. Nawet większość naukowców zajmujących się DHEA, nie wzbrania się przed łykaniem tego hormonu. Wręcz przeciwnie: oni należą do pierwszych, którzy go przyjmują.

W roku 1994, w skutek dużego zainteresowania DHEA, substancja została w USA dopuszczona do sprzedaży jako środek uzupełniający pożywienie. Oczywiście, nie obyło się to bez szczegółowego sprawdzania dokonanego przez poszczególne urzędy. Gdyby DHEA był substancją szkodliwą, fakt ów nie mógłby ujść uwadze urzędom do-spraw zdrowia i nie zostałaby dopuszczona do wolnej sprzedaży. Oczywiście nie ma gwarancji, że nie wystąpią żadne skutki uboczne. Jak dotychczas nie stwierdzono jej szkodliwego wpływu na ludzki organizm. Jednakże mężczyźni z rakiem prostaty nie powinni przyjmować DHEA, ponieważ zamienia się on w inny hormon, który zwiększa przyrost komórek i przez to może przyczynić się do rozwoju raka.

Amerykańskie urzędy do spraw zdrowia sprawdzały również, czy DHEA, skoro należy do sterydów, może być użyty jako środek zwiększający wydolność sportowców, czyli jako środek dopingowy. DHEA niewątpliwie powoduje przyrost mięśni, jest on jednak zbyt mały, żeby za pomocą tego hormonu można było sztucznie podnosić wyniki sportowe. Mężczyźni nie powinni robić sobie nadziei, że po kuracji DHEA będą mieli mięśnie jak popularny kulturysta. Kobiety natomiast nie muszą obawiać się, że ich ciało nabierze męskich, muskularnych cech.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *