DHEA w terapii raka – na razie pieśń przyszłości

Jeśli nawet DHEA będzie w przyszłości częściej stosowany w terapii raka, obecne leczenie tej choroby ogranicza się do metod konwencjonalnych. Należą do nich w pierwszym rzędzie operacje, przynajmniej w przypadku rodzajów raka, przy których możliwa jest interwencja chirurgiczna. Jeśli komuś lekarz doradza operację, osoba ta nie powinna sprzeciwiać się tej formie leczenia. Inaczej sprawa wygląda oczywiście w przypadku takich postaci raka jak białaczka jednak i tutaj stosuje się często operacje chirurgiczne, na przykład przeszczepu szpiku kostnego.

Oprócz operacji, w wielu formach raka stosuje się jeszcze chemioterapię i naświetlania. Chemioterapia jest próbą zniszczenia komórek rakowych za pomocą określonych lekarstw, tzw. cytostatycznych. Niestety metoda ta ma ciężkie skutki uboczne, ponieważ użyte środki niszczą nie tylko komórki nowotworu, lecz również zdrowe komórki organizmu. Częstym efektem ubocznym jest wypadanie włosów i nieustanne nudności.

Terapia taka, nawet jeśli bardzo obciąża organizm, w wielu przypadkach może wyeliminować zwyrodniałe komórki rakowe. Dlatego należy jej się poddać, jeśli zaleci to doświadczony lekarz.

Naświetlania też wywołują poważne skutki uboczne, gdyż promienie – podobnie jak leki cytostatyczne – uszkadzają zarówno chore jak i zdrowe komórki. Jednakże i w tym przypadku należy wyjść z założenia, że doświadczony lekarz zaleca najodpowiedniejsza metodę leczenia. Jeśli nie ufamy diagnozie, możemy zwrócić się do innego specjalisty, jednak nie można przerywać leczenia na własną rękę i budować nadziei na lym, że DHEA lub inna mało zbadana substancja może sprawić „cuda” w leczeniu raka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *