Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

DHEA a poprawa nastroju

Każdy człowiek od czasu do czasu bywa przygnębiony. Powodów jest aż nadto: człowiek czyje się samotny lub coś mu nie wyszło z tego co zamierzał. Czasem czujemy się kiepsko tylko dlatego, że pogoda jest zła , a dzień jest taki szary.

Natomiast prawdziwa depresja jest czym zupełnie innym. Ktoś. kto cierpi na depresję jest bezradny, nie widzi żadnego powodu, aby żyć, życie wydaje mu się czarną dziurą, z której nie ma ucieczki. Niektórzy opowiadają o uczuciu całkowitej pustki, jakby w ich wnętrzu zupełnie nic nie było, żadnych emocji, zupełnie nic. Ktoś, kto nigdy nie doświadczył takiego stanu, ma duże trudności z wyobrażeniem go sobie, jest to prawie nie do pojęcia, jednak osoba dotknięta tym cierpieniem czuje się jak w piekle. Depresje prowadzą często do samobójstw.

Depresja dotyczy wprawdzie również młodych ludzi, ale z wiekiem często rośnie liczba pacjentów z tym schorzeniem. Odkryto, że wartość DHEA u osób cierpiących na ciężkie depresje, jest bardzo niska. Natomiast osoby z dużym poziomem tego hormonu, jak stwierdzili naukowcy, prawie wcale nie doświadczają tego stanu. Zespół amerykańskich uczonych przez cztery tygodnie dawał sześciu osobom cierpiącym na silną depresję do 30 do 90 mg DHEA dziennie. Jedna z uczestniczek brała hormon nawet przez 6 miesięcy. Na zakończenie badacze przeprowadzili test, aby sprawdzić, czy stan chorych się poprawił.Tak był w istocie: u wszystkich uczestników eksperymentu stan się poprawił. Im wyższy był poziom DHEA po terapii, tym niniejsza depresja. Najbardziej przekonywujący sukces odniesiono w przypadku kobiety, która przyjmowała hormon przez 6 miesięcy.Nawet jeśli nie udało się uleczyć depresji pacjentów, to wyniki te pozwalają naukowcom na duży optymizm. Grupa badawcza była wprawdzie bardzo mała, jednak fakt, że u wszystkich uczestników nastąpiła poprawa, wskazuje na istnienie związku między depresją a poziomem DHEA. Jest to szczególnie godne uwagi, ponieważ lekarstwa stosowane obecnie do zwalczania choroby, mają z reguły ciężkie skutki uboczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *