Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

DHEA a cukrzyca

Wiadomo, że cukrzyca typu II występuje przeważnie w starszym wieku, gdy poziom DHEA jest niski, naukowcy przypuszczają, iż istnieje związek między tą chorobą a zmniejszoną produkcją hormonu. Hipotezę tę umocniły wyniki eksperymentów przeprowadzonych na cukrzycowych myszach, opublikowane już w roku 1984.

D L. Colenian z Jackson Laboratory w amerykańskim stanie Maine dodawał DHEA do pokarmu myszy z genetyczną skłonnością do cukrzycy. Stwierdził, że poziom cukru we krwi tych zwierząt po krótkim czasie spadł i organizm mógł produkować mniej insuliny, aby przetworzyć glukozę przyjętą z pożywieniem. Lecznicze właściwości DHEA ujawniły się nawet u myszy, u których cukrzyca była tak zaawansowana, że występowały poważne uszkodzenia fizyczne. DHEA spowodował także obniżenie się poziomu insuliny we krwi myszy starszych, dwu- letnich, bez genetycznego defektu. Naukowcy wywnioskowali więc, że hormon ten może podnieść zredukowaną z wiekiem wrażliwość komórek na insulinę i przyczynić się do zapobiegania powstawania u myszy cukrzycy typu II.

Dalsze doświadczenie Colemana wykazało, że DHEA tylko wtedy może zapobiegać, względnie leczyć cukrzycę, gdy hormon ten spożywany jest wraz z pokarmem. Zastrzyki z tym hormonem nie powodują żadnej zmiany poziomu cukru w ich krwi. Na tej podstawie naukowcy przypuszczają, że podczas procesu trawienia DHEA musi być przetwarzany w inną substancję, by móc rozwinąć swą zdolność do redukcji cukru.

Teraz powstaje pytanie, czy DHEA również u ludzi może wzmocnić wrażliwość komórek na insulinę. Dotychczas przeprowadzono wprawdzie niewiele badan na ten temat, ale istniejące wyniki są warte uwagi. W roku 1995 opublikowano wyniki dwóch doświadczeń, w których kobiety po k liinakterium przez kilka tygodni zażywały 50 mg DHEA dziennie. Naukowcy stwierdzili, ze po tej kuracji u wszystkich kobiet podwyższyła się wrażliwość komórek na insulinę, a poziom cukru we krwi spadł. Na wyniki tym oparli więc wniosek, ze przyjmowanie DHEA może zapobiegać cukrzycy typu II.

Niestety, do tej pory nie wykonano żadnych testów stwierdzających czy DHEA może pomóc w istniejącej już cukrzycy. Wskazują na to eksperymenty z myszami, ale oczywiście o niczym to nie świadczy. Ponadto brakuje ciągle jeszcze badań, które pokazywałyby, w jaki sposób DHEA działa na węglowodanową przemianę materii przez dłuższy czas. Naturalnie minie jeszcze sporo czasu, zanim będzie można sformułować definitywną odpowiedź na pytanie, czy można skutecznie zastosować hormon do walki z cukrzycą, ale naukowcy są w tej mierze bardziej niż opty- mistymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *