Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

DHEA a choroby serca i układu krążenia

W krajach uprzemysłowionych choroby serca i układu krążenia, do których obok zawału serca zalicza sit również udar mózgu, są najczęstsza przyczyna śmierci. Gdyby można było wyeliminować te schorzenia, wiele osób żyłoby dłużej. Niektórzy mogliby zbliżyć się do biologicznie najdłuższego wieku, czyli do 120 lat. Poza tym można by podnieść jakość życia tym ludziom, którzy z powodu choroby serca lub udaru mózgu podlegają licznym ograniczeniom fizycznym i w dużym stopniu nie są już w stanie prowadzić samodzielnego życie.

Przyczyna zawałów serca i udaru mózgu najczęściej jest miażdżyca (potocznie zwana również stwardnieniem tętnic). Nazwa potoczna wyjaśnia mechanizm powstawania tej choroby. Tętnice – mniejsze i większe naczynia krwionośne – zwężają się z powodu odkładania się wapnia na ściankach i krew nie może swobodnie przepływać. Narządy i tkanki nie są już wystarczająco ukrwione i zaopatrzone w niezbędny do życia tlen. Zwężenie naczyń wieńcowych serca powoduje niedokrwienie określonych jego obszarów. W efekcie tego niedoboru tkanka serca obumiera. Nazywa się to zawałem serca. Gdy zatkane są naczynia krwionośne w mózgu dochodzi do udaru mózgu.

Niektórzy naukowcy są zdania, że DHEA mógłby przeszkodzić w powstawaniu stwardnienia tętnic i tym samym zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Tezę tę także opierają na fakcie, że ilość przypadków zachorowań na choroby serca i układu krążenia rośnie z wiekiem, gdy organizm produkuje mniej tego hormonu. Już w latach pięćdziesiątych stwierdzono, że pacjenci chorzy na serce mają mniejszy poziom DHUA niż osoby zdrowe w tym samym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *