Czynnik ryzyka – cukrzyca cz. 2

Powstaje w ten sposób błędne koło, ponieważ im więcej insuliny, tym bardziej komórki przyzwyczajają się do niej. Mówi się wtedy, ze komórki wytworzyły odporność na insulinę, podobnie jak bakterie, które przyzwyczaiły się do antybiotyku i lek ten nie może już im zaszkodzić. Tę formę nazwano cukrzycą typu II. Jest ona częstsza niż cukrzyca typu I. Chorobie tej towarzyszy często otyłość. Dlatego leczenie polega często w pierwszym rzędzie na redukcji nadwagi i zmianie stylu odżywiania się. Jednak wielu cukrzyków musi dodatkowo przyjmować zastrzyki insuliny.

Dlaczego następstwem cukrzycy bywają często schorzenia serca i układu krążenia? Być może jest tak dlatego, że tak duża ilość insuliny powoduje liczne uszkodzenia ścianek tętnic. W tych drobnych rankach gromadzą się potem komórki, cholesterol i inne substancje, tworzą się skrzepy, które zwężają i zatykają tętnice, co może prowadzić do na przykład do zawału serca. Poza tym, przy tej postaci cukrzycy naczynia krwionośne mają zwiększoną skłonność do skurczów. Przepływ krwi jest utrudniony, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca luli udaru mózgu.

Ponadto niektórzy naukowcy sądzą, że duża ilość insuliny prowadzi do szybkiej redukcji DHEA w organizmie. Miałoby to fatalne skutki, ponieważ hormon ten chroni tętnice. Insulina mogłaby więc jeszcze łatwiej kontynuować swe niszczycielskie dzieło. Niektórzy badacze przypuszczają nawet, że DHEA chroni przed destrukcyjnym działaniem insuliny i ewentualnie może obniżać stężenie insuliny we krwi. Przeprowadzono badania, podczas których przez dłuższy czas mierzono poziom insuliny po zażyciu DHEA. Badania te potwierdziły’ przypuszczenie naukowców. W większości przypadków poziom insuliny w krótkim czasie ‚wyraźnie spadł.

Niektórzy uczeni wychodzą z założenia, że za pomocą DHEA będzie można zapobiegać cukrzycy typu II. Doświadczenia z myszami hodowanymi specjalnie pod kątem cukrzycy, wyraźnie wskazują na to, że jest to na- prawdę możliwe. Myszy leczone DHEA, mimo genetycznego defektu, nie zachorowały na tę chorobę. Oczywiście nie można tych wyników bezkrytycznie przenosić na ludzi, ale nie jest wykluczone, ze DHEA może pomóc w’ mniejszym lub większym stopniu zredukować zachorowalność na cukrzycę typu II,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *