Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Czy winę za nasze starzenie się ponosi obniżony poziom DHEA?

Czy zastanawiali się państwo kiedyś nad sensem życia? Tak? A do jakich wniosków doszliście? Czy sens waszego życia tkwi w pracy? A może w tym. aby troszczyć się o innych i sprawiać im radość? Może ważne jest dla was tylko to, aby ze wszystkiego mieć maksimum przyjemności? Cokolwiek by to było: jak sądzicie, na czym polega sens życia z czysto biologicznego punktu widzenia? Oczywiście, na zachowaniu gatunku.

Dla przyrody sensem życia jest rozmnażanie się. Wszystkie żywe istoty, począwszy od najmniejszych jednokomórkowców, a na ogromnych wielorybach skończywszy, są tu tylko po to, aby się rozmnażać i nie jest istotne czy następuje to przez podział, samozaplodnienie czy zapłodnienie. Czy możecie sobie państwo wyobrazić, co dzieje się z organizmami, które są za stare, aby się rozmnażać i w ten sposób przyczyniać się do zachowania gatunku? Umierają. Jeśli nawet wydaje się to nam surowe, jest to konieczne, ponieważ nie spełniają już ważnej funkcji. Poza tym, gdyby starsze osobniki nie robiły miejsca młodszym, u widu gatunków szybko dochodziłoby cio przerostu populacji. Zmniejszyłaby się ich przestrzeń życiowa i dostęp do pożywienia.

Ludzie stanowią wyjątek wśród organizmów żywych. Mogą żyć przez pewien czas nawet po swych płodnych latach. A właściwie tylko kobiety tracą swą płodność, podczas gdy mężczyźni zachowują ją do później starości. Przyroda urządziła to w ten sposób, że kobiety od pewnego wieku nie mogą mieć dzieci, ponieważ wtedy wzrasta ryzyko, że matka umrze. Podczas gdy matka przez wiele lat jest dla dziecka niezbędna do życia, ojciec nie jest tak konieczny. Dlatego mężczyźni do późnego wieku zdolni są do zapłodnienia.

Co to wszystko ma wspólnego z DHEA? To proste: najpóźniej od około 25 roku życia w organizmie zmniejsza się stężenie tego hormonu. Czyli największe jego stężenie przypada na czas. w którym najsensowniej i „najzdrowiej” jest mieć dzieci. Wprawdzie posiadanie potomstwa jest możliwe także później, ale dla kobiety najlepszy jest przedział wieku od 16 do 25 roku życia. Mężczyzna spokojnie może być starszy. Z fizycznego punktu widzenia w tym czasie rodzice mają najwięcej energii, by spełnić wysokie wymagania, jakie przed nimi stawia rodzicielstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *