Czy można łączyć DHEA z innymi środkami odchudzającymi?

Różni naukowcy badają obecnie możliwość łączenia DHEA z innymi środkami odchudzającymi. Szczególne nadzieje pokłada się w kombinacji tego hormonu z fenflu- raminą, lekiem antydepresyjnym. Substancja ta jest znana ze swych właściwości sprzyjających redukcji wagi ciała. Jedyny problem jest taki, że po czterech tygodniach organizm przyzwyczaja się do niej. Dalsze działanie odchudzające nie odbywa się.

Eksperymenty ze szczurami pokazują, że gdy połączy się fenfluraminę z DHEA, efekt przyzwyczajenia nie występuje. Szczury chudły nawet po przyjmowaniu tej substancji dłużej niż cztery tygodnie. Ten połączony prepa-

Okres przekwitania, to fragment życia, który ciągle jeszcze, mimo postępów nowoczesnej medycyny, przeraża wiele kobiet. Bądź co bądź menopanza lnb klimakterium, jak niekiedy nazywa się ten okres, stanowi poważny przełom w życiu każdej kobiety. Pokazuje, że minął już czas płodności. Kobieta nie może więc mieć już dzieci, gdyż jajniki zatrzymują swoją pracę, nie rozwijają się żadne komórki jajowe, które mogłyby zostać zapłodnione.

Jednocześnie maleje produkcja estrogenów w jajnikach, by wreszcie całkowicie ustać. Wtedy jedynym źródłem niewielkiej ilości tych hormonów płciowych jest przemiana DHEA produkowanego w nadnerczach.

Chociaż okres przekwitania nie jest oczywiście chorobą, lecz normalnym odcinkiem życia, niedobór estrogenów niesie z sobą cały szereg zagrożeń. Podczas gdy kobiety przed menopauzą są o wiele mniej narażone na choroby serca i układu krążenia niż mężczyźni, to po tym okresie ryzyko wyraźnie wzrasta. Wtedy kobiety są tak samo jak mężczyźni zagrożone zawałem serca lub udarem mózgu.

Jednak to nie wszysko. Po menopauzie u wielu kobiet, prawdopodobnie również z braku estrogenów, dochodzi do zaniku masy kostnej. Gwałtownie wzrasta ryzyko złamań kości i wiele kobiet, zwłaszcza starszych, nie wychodzi już właściwie z tego stanu. Na skutek wywichnięcia bioder lub złamania nogi wiele kobiet zostaje inwalidkami, a niektóre umierają nawet w wyniku powikłań. Ten straszny zanik kości zwany jest osteoporozą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *