Sierpień 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Czy można łączyć DHEA z innymi środkami odchudzającymi? cz. 2

Na tle tych niebezpiecznych chorób będących skutkiem niedoboru estrogenów, „typowe” dolegliwości okresu przekwitania prezentują się całkiem niewinnie. Jednak także uderzenia gorąca i nagłe poty mogą być odbierany przez kobiety jako zjawiska bardzo przykre. Wiele kobiet cierpi także na suchość pochwy, do której dochodzi miedzy innymi w wyniku ewolucji błony śluzowej pochwy. Wtedy stosunek seksualny często bywa bardzo bolesny. Niektóre kobiety w czasie lub po menopauzie cierpią z powodu objawu nietrzymania moczu. Częstym objawem towarzyszącym tej fazie życia są depresyjne nastroje.

Dlatego wiele kobiet wr czasie kiiinakterium i po nim sięga po preparaty hormonalne, zawierające z reguły estrogeny oraz progesteron. Takie dostarczanie żeńskich hormonów płciowych z zewnątrz określa się jako terapię hormonalną. Przyjmowanie tych preparatów łagodzi typowe dolegliwości okresu przejściowego, lecz również mogą być używane jako długotrwała terapia zwalczająca schorzenia serca i układu krążenia oraz osteoporozę.

Jednak terapia la nie jest całkowicie bezpieczna. Lekarze ciągle jeszcze spierają się co do tego. czy długotrwałe podawanie estrogenów może sprzyjać powstawaniu różnych form raka, między innymi raka piersi. Czyste preparaty estrogenowa (bez dodatku progesteronu) zalecane są kobietom, które mają operacyjnie usuniętą macicę. Zwykle do preparatu hormonalnego dodaje się progesteron, aby zapobiec powstawaniu raka macicy.

Z przyjmowaniem tej kombinacji preparatów– łączy się jeszcze ta niedogodność, ze pojawia się comiesięczne krwawienie, podobne do miesiączki, a przecież brak ustanie okresu jest dla kobiet jedynym zjawiskiem, które przyjmują w menopauzie z radością. Chociaż krwawienie wywołane terapia hormonalną najczęściej trwa krócej i jest mniej obfite, to jednak większość kobiet odbiera to jako zjawisko kłopotliwe.

Dlatego liczni lekarze zastanawiają się nad tym, czy warto byłoby zastosować DHEA do leczenia dolegliwości kiiinakterium i zapobiegania chorób będących następstwem niedoboru estrogenów. Przecież w organizmie kobiety większa część DHEA przekształca się w- estrogeny. Poza tym w trakcie tego procesu powstaje również pewna ilość hormonu męskiego, tzw. testosteronu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *