Czy DIIEA może sprawić, żeby zniknęły zmarszczki?

Niektórzy naukowcy uważają, że hormon ten może w każdym nieco odmłodzić wygląd twarzy. Nie jest w stanie niestety całkowicie zlikwidować zmarszczek, to byłoby jednak zbyt wygórowane żądanie, może natomiast trochę wygładzić skórę. Wiekiem skóra człowieka staje się coraz bardziej sucha. i znów dotyczy to głównie kobiet. Powód: gruczoły, które zaopatrują skórę w wilgoć i tłuszcz, a więc tworzą warstwę ochronną skóry, nie spełniają już swego zadania tak dobrze jak w młodości. Kilku naukowców widzi ścisły związek pomiędzy zmniejszonym wytwarzaniem tłuszczu przez skórę, a niskim poziomem DHEA. Sądzą, że DHEA wpływa na aktywność tych gruczołów. Przykładem jest okres dojrzewania, w którym poziom tego hormonu gwałtownie wzrasta. W tej fazie życia gruczoły produkują tak dużo tłuszczu, że często prowadzi to do powstawania dokucz! i w ych w Vp r ysków.

Osoby, które już od dłuższego czasu zażywają DHEA, twierdzą, że ich skóra stopniowo odpoczywa. Nie jest już taka sucha i pomarszczona. Istnieje jeszcze jedno wyjaśnienie, dlaczego DHEA mógłby ewentualnie powstrzymywać proces starzenia się skóry. Czy pamiętamy jeszcze wolne rodniki – cząsteczki, które mają o jeden elektron za mato i ciągle starają się wyrwać go innym cząsteczkom, w wyniku czego uszkadzają komórki organizmu? Rodniki uczestniczą prawdopodobnie w procesie starzenia się skóry, gdyż niszczą jej komórki, czyniąc poważne szkody. Jeśli DHEA – jak się zakłada – hamuje powstawanie wolnych rodników, to może on także do pewnego stopnia powstrzymać starzenie się skóry. Jednak procesu tego nie da sie całkowicie zatrzymać, nawet z pomocą DHEA.

Radzimy wiec nie obiecywać sobie zbyt wiele, jeśli chodzi o działanie tego hormonu na skórę. Przyjmowanie go na pewno nie zniweluje głębokich zmarszczek. Możłi- we jest to jedynie drogą operacyjnego naciągania skóry, tzw. liftingu twarzy, ale jest to, jak każda interwencja chirurgiczna, związane z ryzykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *