Czy DHEA może spowodować raka?

Duża ilość DHEA przemienia się ludzkim organizmie w hormony seksualne. DHEA stanowi wstępną fazę powstawania pewnej ilości testosteronu i estrogenów, której nie wytwarzają komórki zarodkowe. Oczywiście DHEA przetwarzany jest u kobiet głównie w estrogeny, u mężczyzn zaś w testosteron, jednak każda płeć dysponuje pewną, niewielką ilością hormonów seksualnych płci przeciwnej. Istnieją określone rodzaje raka. które na te hormony reagują nie kontrolowanym wzrostem komórek, czyli że hormony seksualne przyczyniają się do szybszego rozwoju raka lub nawet w ogóle do jego powstania.

Większość naukowców, którzy zajmują się działaniem DHEA, ostrzega przed przyjmowaniem DHEA, w przypadku tych właśnie form raka, lub podwyższonego ryzyka zachorowania na nie. Do rodzajów raka, na które hormony seksualne mają negatywny wpływ, zalicza się między innymi rak macicy u kobiet i rak prostaty u mężczyzn. Mężczyźni, którzy cierpią na bardzo duży przerost gruczołu krokowego, jak niekiedy nazywa się prostatę, również powinni być ostrożni z przyjmowaniem DHEA. Zanim podjęta zostanie decyzja o kuracji tym hormonem, koniecznie należy poddać się badaniom, by stwierdzić, czy nie jest to ten rodzaj raka. jaki szybciej rozwija się pod wpływem hormonów seksualnych.

U myszy i szczurów, które przez dłuższy czas otrzymywały bardzo duże dawki DHEA, odkryto raka wątroby. Tu również potrzebne są dalsze badania, aby stwierdzić, czy niewielkie dawki przyjmowane przez ludzi w celu przywrócenia poziomu DHEA charakterystycznego dla okresu młodości, w pewnych okolicznością mogą wywoływać raka wątroby.

Nasuwa się teraz pytanie, co z innymi rodzajami raka. Czy istnieje niebezpieczeństwo, że DHEA może przyczy- nić się do powstawania także innych form tej choroby? Dotychczas nic nie przemawia za tym. aby hormon ten miał wpływ na powstawanie innych rodzajów raka. Niestety, jak już powiedzieliśmy, przeprowadzono jak-do tej pory za mało badań, by ostatecznie stwierdzić jakie zagrożenia wiążą się z DHEA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *