Czy DHEA może powstrzymać proces starzenia się?

Wieki z nas boi się starości, gdyż sądzi, że utraci atrakcyjność. Z wiekiem na twarzy pojawia się coraz więcej zmarszczek, skóra staje się suchsza, a oczy trąca blask. Ciał nie jest już tak sprężyste jak w młodości. Czasem mamy poczucie, że udział tłuszczu w całkowitej masie ciała zwiększa się z każdym rokiem. Chód nie jest już tak elastyczny jak w młodości, wzrasta ryzyko uszkodzeń ciała w trakcie uprawiania sportu.

Z tymi fizycznymi zmianami wiele osób nie umie się pogodzić. Lęk przed starością odczuwają głównie kobiety, gdyż obawiają się, że partner nie będzie ich już kochał, gdy pojawią się pierwsze zmarszczki. Poza tym media i reklama ciągle atakują nas kobiecym ideałem piękna, zgodnie z którym kobieta musi być szczupła, ładna, a przede wszystkim młoda. Może jest to rodzaj sprawiedliwości dziejowej, ale ostatnio obserwuje się, że „szaleństwo młodości” zaczyna dosięgać również mężczyzn. Media coraz częściej prezentują krzepkie, młode, męskie ciała z mocnymi mięśniami.

Jest więc aż nadto zrozumiałe, dlaczego tak wiele osób chce najdłużej jak to możliwe zachować atrakcyjny, młodzieńczy wygląd. Czy i w tym względzie DHEA może się na coś przydać? Mówiliśmy już. że hormon może pomóc w redukcji nadwagi. Byłby to już pierwszy krok w kierunku „młodego wyglądu”. Po drugie. DUPA może przyczynić się do przyrostu masy mięśniowej, dzięki czemu dało staje się bardziej sprężyste. Elastyczny chód również może być pośrednio efektem działania tego hormonu, ponieważ zmniejsza on przypuszczalnie ryzyko osteoporozy i utrzymuje stabilność kości. Redukuje w związku z tym niebezpieczeństwo kontuzji w czasie zajęć sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *