Czy DHEA może pomóc chorym na chorobę Alzheimera?

Gdyby okazało się, że DHEA ma stymulujący wpływ także na neuryty komórek nerwowych człowieka, byłoby możliwe, aby hormon, przynajmniej w pewnym stopniu, zahamował skutki choroby Alzheimera. Kilku naukowców przypuszcza, że DHEA może nie tylko pobudzać wzrost połączeń miedzy komórkami mózgu, lecz także chronić same te komórki przed chorobą Alzheimera.

Nie należy jednak już teraz robić sobie zbyt dużych nadziei, ponieważ u pacjentów w zaawansowanym stadium tej choroby, DHEA nie wykazał żadnego wpływu na poprawę pamięci. Być może hormon jest w stanie spełniać funkcje profilaktyczne. Świat medyczny z napięciem czeka na wyniki dwóch badań przeprowadzanych obecnie w USA. W pierwszym z nich naukowcy mierzą jedynie poziom DHEA u pacjenLÓw cierpiących na chorobę Alzheimera. Drugie doświadczenie polega na podawaniu DIIEA chorym na tę chorobę, aby sprawdzić, jaki jest wpływ hormonu na pacjentów. –

Jeśli nawet nie jest do końca jasne, czy DHEA może pomóc chorym na chorobę Alzheimera, to dużym sukcesem byłoby już chociażby poprawa pamięci u osób starszych. Gdyby okazało się, że wyniki na zwierzętach da się odnieść do ludzi i DHEA naprawdę może stymulować rozwój połączeń komórek mózgu, byłby to wielki postęp w walce z normalną utratą pamięci w starszym wieku, nawet gdyby hormon ten nie był w stanie pokonać choroby Alzheimera.

Tak czy owak już teraz możemy sami coś zrobić, aby zachować komórki mózgu w możliwie dobrej kondycji. Najlepszą metodą jest ciągłe ćwiczenie pamięci, zwane obecnie coraz częściej joggingiem mózgu. Róbmy cokolwiek, aby trenować nasz umysły! Może to być rozwiązywanie krzyżówek, zadania matematyczne, łamigłówki, nauka obcego języka łub zajmowanie się jakąkolwiek dziedziną wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *