Czy DHEA może pomóc chorym ma raka?

Może się to wydać dziwne, ale nie przeprowadzono jeszcze dotychczas żadnych obszerniejszych badań, które zajmowałyby się pytaniem, czy DHEA może zapobiegać powstawaniu raka u człowieka. Po prostu nie ma pieniędzy na takie doświadczenia. Firmy farmaceutyczne nie są zainteresowane badaniem działania tego hormonu, ponieważ nie można go opatentować. Naukowcy zdani są głownie na inne źródła finansowania, a te niestety nie tryskają pieniędzmi zbyt obficie.

A tymczasem właśnie badania nad rakiem wymaga dłuższego okresu prowadzenia testowy gdyż choroba nie rozwija się zwykle z dnia na dzień. Trudność stanowi również badanie profilaktycznego działania DHEA, bo nie można przecież ludziom wstrzykiwać substancji rakotwórczych, jak to się robi z myszami.

Istnieje co prawda możliwość przeprowadzania badań nad ludzką tkanką wr probówce, ale mają one organiczną wartość poznawczą. Czynniki, które zachodzą w organizmie podczas rozwijania się choroby, przy tej formie badań, nie mogą być w pełni stymulowanie, choćby dlatego, że nie wszystkie są już poznane. Stąd byłoby ważne prowadzenie długoterminowych badań nad DHEA pod stałym nadzorem lekarskim. Kilku naukowców nie chciało czekać na wyniki takich badań, których na razie jeszcze nie rozpoczęto. Już teraz stosują DHEA, w połączeniu z innymi metodami, w przypadkach chorób ciężkich, przeważnie nawet nieuleczalnych. Niestety są to pojedyncze przypadki, dlatego nie można na ich podstawie sformułować ogólnie obowiązujących twierdzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *