Badanie Barret-Connor

Barrett-Connor stwierdziła, ze mężczyźni, którzy umarli na serce, faktycznie mieli mniejszy poziom DHEA niż ci, którzy umarli z innych przyczyn lub przeżyli okres badań. Według jej obliczeń podniesienie poziomu tego hormonu zmniejsza prawdopodobieństwo śmierci z powodu choroby serca. Mężczyźni, którzy już na początku badań cierpieli na taką chorobę, mieli niższy poziom DHEA niż osoby bez porównywalnej historii choroby.

Interesujące było przy tym. ze osoby z wysokimi czynnikami ryzyka zachorowania na serce, na przykład otyłe, również posiadały niższe stężenie DIIEA niż osoby bez tych czynników. Dużą niespodziankę sprawiło Barrett- Connor i jej zespołowi odkrycie, że palacze mieli prze- ciętnie wyższy poziom tego hormonu niz niepalący. Wskazywały na to wyniki, chociaż udowodnione jest że osoby palące są zagrożone wysokim ryzykiem zachorowania na miażdżycę i zawał)’ serca. Proszę jednak, aby nie wysnuwali państwo pochopnego wniosku, że palenie papierosów podnosi poziom DHEA t dlatego należy zacząć palić. Po pierwsze – dodatkowe badania mogą przynieść zupełnie inne wyniki, po drugie – poziom DHEA mierzono tylko jeden raz i to na początku eksperymentu. Otrzymane rezultaty skłoniły Elizabeth Barrett-Connor do zastanowienia się nad tym, że mają one ograniczoną ważność, choć pokrywają się w części z wynikami innych badań. Przyjmuje ona, że DHEA może przyczynić się do ochrony naczyń krwionośnych przed miażdżycą. Przypuszcza, że hormon ten utrudnia tworzenie się wolnych rodników, które uruchamiają proces powstawania skrzepów na ich ściankach.

Dalsze badanie, z udziałem ponad 1000 mężczyzn, potwierdza wyniki Barreu-Connor. W doświadczeniu tym również mierzono wartość poziomu DHEA i okazało się, że więcej problemów z sercem mają mężczyźni z niższym stężeniem tego hormonu niż ci, u których zmierzono wyższy jego poziom. 2 grubsza z wyników różnych badań można by wywnioskować, że wiele wskazuje na to, iż DHEA chroni przynajmniej mężczyzn w pewnym stopniu przed miażdżycą i chorobami serca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *