Badania nad ludźmi: bardzo różne wyniki

Oczywiście wyniki badań nad cukrowymi szczurami równie trudno odnieść do człowieka co wyniki eksperymentów z myszami. Przejdźmy więc do kilku doświadczeń, które testowały wpływ DłlEA na ciężar ciała i ilość tłuszczu w organizmie ludzkim. Samuel Yen w swoim badaniu podawrał kobietom oraz mężczyznom przez sześć miesięcy dawkę 50 mg DHEA dziennie i nie stwierdził zmniejszenie się tłuszczu w ciele.Jednak doświadczenie, podczas którego uczestnicy przez rok przyjmowali po 100 mg tego hormonu dziennie, dało inne wyniki. Okazało się, że u mężczyzn zmniejszyła się ilość tłuszczu w organizmie. Niestety, u kobiet nie stwierdzono takiej zmiany. Jednak mamy też dobrą wiadomość: u obu płci nastąpił przyrost masy mięśniowej. Nie znaczy to oczywiście, że mężczyźni mieli nagle mu skuły’ jak Arnold Schwarzenegger albo kobiety mogły startować w konkursie miss bodybuildingu. Ciało uczestników dzięki przyrostowi mięśni lekko się tylko naprężyło. Badanie Yena nie mówiło jednak nic o danym ciężarze ciała.

W zależności od tego, w jaki sposób zinterpretuje się powyższy wynik, można go uznać za sukces lub za minus kuracji DHEA. Sześciu bardzo otyłych mężczyzn otrzymywało przez cztery tygodnie niezwykle wysoka dawkę 1600 mg DEIEA dziennie. U dwóch mężczyzn zmniejszyła się wprawdzie ilość tłuszczu w organizmie, ale u pozostałych uczestników nie stwierdzono żadnych wymiernych zmian. Inne badania z tą samą dawką DHEA nie miały zupełnie żadnego wpływu na ciężar ciała, zawartość tłuszczu i masę mięśniową uczestników.

Kilku naukowców, wśród nich William Regelson, zarzucają, że przyjmowanie tak dużych dawek DHEA jest nienaturalne. Obrońcy tego poglądu uważają, że tylko taka ilość DHEA jest skuteczna, która jest zbliżona o naturalnego poziomu tego hormonu w organizmie. Poza tym są uczeni, którzy argumentują, że w eksperymentach ze zwierzętami przy niektórych rasach myszy nie stwierdzono wpływał DHEA na redukcję ciężaru ciała. Stąd nie wykluczone, że hormon ten również może regulować wagę tylko u niektórych osób.

Przypuszcza się, że przyczyna „zawodności” DHEA w niektórych przypadkach, tkwi w informacji genetycznej. Naukowcy zgodni są tylko co do jednej sprawy: wszyscy uważają, że interesująca jest nieobecność skutków ubocznych nawet przy bardzo dużych dawkach tego hormonu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *